| Lukasz a întrebat:

Ieri m-am zgariat intr-o sarma ruginita care era iesita dintr-un gard vechi de ani buni.
Ideea e ca eu stateam linistit si un prieten din fata s-a impins in mine si m-am zgariat, am o zgarietura de vreo 2 cm lungime, nu a intrat, in aia 2 cm sunt patru puncte rosii unul dupa altul, nu este nimic rosu prin zona aia, doar punctele, ma doare putin piciorul drept dar nu am simptome, mi-a curs si sange ( eram la 3 km de casa si nu puteam ajunge ) nu stiam unde sa merg sa plang ca imi era prea frica laughing (cand eram mic mergeam la un medic mai nebun si tipa la mine ca eram fricos si acum am frica de doctor, dar nu si de injectii) Am facut anul asta si cel trecut la greu din cauza racelii, dar cand vad medicul prima data ma ia cu lesin sau cand aud ca trebuie sa merg. Are treaba durerea la piciorul drept? Am vreo 24 de ore de la zgarietura, iar cand am ajuns acasa mama a inceput sa rada de mine pentru ca zgarietura abia se vede, insa sunt mai fricos de felul meu.
Cand am ajuns acasa m-am spalat bine cu sapun (am ajuns dupa 3 ore) iar mai pe seara am dat cu spirt. As vrea sa fac vaccinul insa nu am cu cine merge sa il fac avand in vedere ca am 13 ani, iar aici la mine nu se fac vaccinuri anti-tetanos, tocmai la 15 km departare. Sunt si eu prea fricos dar totusi, sunt prea tanar pentru a muri dintr-o prostie.
Voi ce ziceti? Cand ma incordez ma doare muschiul din spatele genunchiului, am nevoie sa fac vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nirocino a răspuns:

Este neaparat necesar sa faci vaccin antitetanos, mai ales ca nu doare deloc!