| anonim_4396 a întrebat:

sambata m-am zgariat intr-o sarma ghimpata ruginita, nu stiu daca era in pamant sau nu, nu e o zgarietura adanca, e superficiala. https://imgur.com/gallery/dSvrTNw, nu am bagat de seama, dar am o dunga rosie langa zgarietura, am ignorat fiindca e o zgarietura banalaz dar am cautat sa vad niste simptome, nu ma doar maxilarul, dar am piciorul drept amortit si mana dreapta, fix unde m-am zgariat, altceva nu ma mai doare, vaccinul il facui acum 2 ani, are rost sa-l mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă cumva ai uitat, ai mai intrebat odată

https://www.tpu.ro/......m-zgariat/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o infectie posibil bacteriana. Amorteala aia e raspunsul imunitar care ataca neuronii demielinizati. Ia nurofen cand se intampla din nou si da cu spirt bine sa se absoarba subcutanat. Si fa si anti tetanus cum ti-a fost recomandat dar nu la urgente. Suna medicul de familie si mergi cand iti zice ca iti poate face.

| Comunity a răspuns:

Iti recomand sa dezinfectezi zona cu spirt, dupa sa dai cu betadina si sa aplici un bandaj unde te.ai zgariat si da ar trebui sa mergi la medicul de familie sau sa te duci la primiri urgente sa iti faca un antitetanos. De regula un antitetanos are valabilitate de 10 ani, dar e bine sa intrebi medicul de familie. Din momentul loviturii/taierii vaccinul antitetanos este recomandat sa se faca in maxim 48 de ore deoarece exista riscul infectiei ranii.

| sierra1 a răspuns (pentru Comunity):

Intreabă la plezneală, uită-te la link

| Comunity a răspuns (pentru sierra1):

Acuma m.am uitat. Mersi pentru info.