| Lukasz a întrebat:

De unde imi dau seama daca voi face tetanoos?
M-am zgariat ieri intr-o sarma ruginita, mai exact intr-un gard, nu se prea cunoaste zgarietura dar mi-a curs si sange. Am venit abia dupa 3 ore acasa..Mama mea a zis ca n uare rost sa merg sa imi fac vaccinul deoarece nu am nimic.
Nu e umflat, sa aiba ceva rosu etc. Dar eu mor de frica, nu vreau sa mor, ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti vei da seama decat cand va fi prea tarziu.
Dar, daca ai fost vaccinat in ultimii 10 ani pentru tetanos (vaccinarea se face la 2, 4 si 6 luni, la 6-7 ani si la 13-14 ani), esti protejat si nu vei face boala

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te breh la doctor, sinteti cu capul? Da-i si maica-tii sa citeasca - http://www.csid.ro/......-11594918/

| anonimg a răspuns:

Pentru a preveni nfectarea, in cazuri de felul acesta, se absoarbe sangele din zona aceea cu gura(daca este posibil) si se scuipa pe pamant. Apoi folosesti pentru curatarea zonei, spirt sau alcool. Daca in zona nu apare urme, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca era problema, aceasta s-ar fi vazut in mai putin de 24 de ore.

| ALGator a răspuns:

Nu rugina în sine este cea care găzduiește bacteria ci eventuala murdărie (balegă) de pe ea.
Mai e de sperat că ești vaccinat de cînd erai mic.
Perioada de incubație poate fi și pină la 20 zile.
http://www.desprecopii.com/......omania.htm
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tetanos

| Lukasz explică (pentru ALGator):

Pai am 13 ani, vaccinul l-am facut in clasa 1, sunt sanse?

| alexandru0995 a răspuns:

Poti sta linistit, foarte linistit atata timp cat nu a intrat adang nu este necesar antitetanus, daca e doar o zgarietura este ok te stergi putin cu apa dai cu putina nivea sau alta crema si trece repede ..stai linistit nu se intampla nimic, bafta

| Yulik2003 a răspuns:

Nu. Daca te dezinfectezi la timp, nu vei avea nimic. Da' e bine totusi sa mergem la un control la medic.

| Brasovanu_Andrei_2000 a răspuns:

In caz ca e zgarietura mai mica de 4 cm nu are absolut nimic, nu are de ce sa te ingrijorezi, dar in caz ca se umfla/invineteste prezinta-te la un medic in cel mai scurt timp posibil.