| CosminCrS a întrebat:

Ieri seara cand m-am dus la toaleta si am facut "treaba mare" erau niste viermi albi de aprox 2 cm. Vreau sa intreb daca sunt "infestat" si cu ce? Si poate un tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Probabil sunt oxiuri. Mergi la medicul de familie, tratamentul se eliberează doar pe bază de prescripție medicală.
De asemenea, ai mare grijă cu igiena corporală. Infestarea cu oxiuri apare de obicei din cauza faptului că nu te speli pe mâini.

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Limbrici, vorbește cu părinții.

| DraudeS a răspuns:

Du-te neaparat la un control medical de specialitate.
Cel mai probabil viermi/paraziti intestinali. La coprocultura au sa stie de ce ai nevoie.

Sanatate!

| Anonimity a răspuns:

Ia decaris de la farmacie, sunt doua pastilute, iei una acum si una peste o saptamana

| me92 a răspuns:

Ia VERMOX (vezi prospectu)...e bun pentru infestari de genul tau

| akadel_2193 a răspuns:

Poate e doar de la mancare...

| MihaiSDK a răspuns:

Sunt limbrici(in termen romanesc)! Cel mai bun este usturoiul. Curăţă 2-3 căpăţâni de usturoi, taie felii şi pune la fiert într-un pahar cu lapte. Când începe să fiarbă, opreşte focul şi lasă acoperit până dimineaţă. Se strecoară amestecul şi se bea călduţ dimineaţa pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun.