| Winchesster a întrebat:

Salut happy imi puteti explica ce inseamna expresia "boala fânului" ...nu o pot intelege, primul care raspunde funda big grin!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnlineZ a răspuns:

Rinita alergica nu se declanseaza doar in afara locuintei, ci este provocata si de alergenii care se gasesc intr-o incapere. Ea este definita ca o reactie exagerata a organismului impotriva unei substante venite din exterior, pe care o considera ca fiind nociva.

In mod normal, sistemul imunitar formeaza anticorpi care apara organismul in lupta cu microbii si virusii din aer, insa motivul pentru care sistemul imunitar interpreteaza gresit semnalele in cazul aparitiei rinitei alergice este necunoscut de catre lumea stiintei.
Mai este numita si "boala fanului" si apare de obicei primavara, in prezenta polenului, a prafului si a altor factori favorizanti.

8 răspunsuri:
| BarBye a răspuns:

Poate te referi la febra fanului.
Febra fanului (rinita alergica) este o reactie alergica fata de anumite substante din mediu. Este una din cele mai frecvente afectiuni alergice, care se manifesta prin scurgere nazala, iritatia ochilor si stranuturi in cascada.
Daca suferiti de rinita alergica sezoniera, simptomele sunt provocate de polenuri. In cazul rinitei alergice perene, simptomele dureaza tot timpul anului si sunt cauzate de alergeni precum acarienii de praf, gandacii de bucatarie, mucegaiuri, sau scuame de animale.
Medicamentele ce pot fi cumparate fara reteta (OTC-uri) sunt suficiente pentru tratarea simptomelor cazurilor usoare de rinita alergica. Dar daca semnele si simptomele sunt severe, consultati un medic alergolog pentru examinare si tratament. In lipsa unui tratament adecvat, febra fanului poate cauza somnolenta, oboseala, iritabilitate care afecteaza randamentul la serviciu sau la scoala si cresc riscul aparitiei unor afectiuni alergice grave (astm sau eczema).

| sabin89 a răspuns:

Cred ca se refera la alergie. Multi oameni fac alergie la fân.

| dydu01 a răspuns:

Mai este numita si "boala fanului" si apare de obicei primavara, in prezenta polenului, a prafului si a altor factori favorizanti. Sper ca te-am ajutat.

| Dia230 a răspuns:

Boala care trece repede

| Winchesster explică (pentru Dia230):

Dar spate mai pe lung explicatia, te rog happy

| Dia230 a răspuns (pentru Winchesster):

Scuze dar asta nu stiu sad

| DiDix11 a răspuns:

Este o reactie alergica la polen care apare in general primavara, poti face rinita alergica daca esti sensibila la:
-polenul florilor, ierburilor si arborilor
-praful de casa datorita acarienilor
-animale, pasari, mucegaiuri sau diverse substante chimicethinking funda?:d

| Maia36 a răspuns:

Buna!
''Boala fanului'' este denumirea populara pentru rinita alergica la copii. Apare de regula primavara in prezenta polenului, prafului si a altor factori favorizanti.