| BlackDandelion a întrebat:

Imi puteti spune o dieta cu ajutorul careia as putea slabi aproximativ 3kg pe saptamana? Va rog sa imi dati un meniu exact (adica ce mananc dimineata, la pranz si seara, cu exacticate) cu cat mai putine calorii (as prefera sa fie cu cat mai mult sub 1000, mai ales ca eu chiar nu am probleme cu infometarea, in unele zile chiar nemancand deloc). V-as ruga sa nu spuneti lucruri de genul "cea mai buna dieta este sa nu mananci fastfood, sa fai sport etc" sau "daca slabesti atat de mult iti dai organismul peste cap" deoarece eu chiar doresc sa slabesc cat mai mult si intr-un timp cat mai eficient!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Treci pe supe fara rantas sau ulei si pe salate sau legume coapte/fierte excluzand cele bogate in amidon plus carne la gratar sau fiarta de pui, peste vita. E stupid si inutil sa te infometezi cand poti slabi cu abundenta de mancare si stomacul mereu plin. Dar pentru asta trebuie sa te educi putin. Citeste despre indice glicemic si calorii.
Exemplu:
Dimineata: o jumatate de kilogram de capsuni (160calorii) si ceai sau apa plata. Ori bagi capsunile in blender cu un pahar de lapte 1% si iti rezulta doua pahare mari de milkshake la care poti adauga si gheata ca doar e vara.
Pranz: o jumatate kilogram vinete coapte (120calorii) cu putin usturoi sau ceapa si o lingura de ulei de masline (119calorii) o jumate kilogram rosii (100calorii)
Seara: Piept de pui la gratar 200g fara piele (250cal) cu salata verde sau dovlecei sau conopida sau spanac sau sote de ciuperci(vreo 100cal la jumatate de kilogram)

Si uite cum esti sub 1000calorii si cu 2kilograme de fructe/legume mancate. Crede-ma nu ai cum sa mananci atat. Era doar un exemplu ca sa intelegi de ce e bine sa te informezi si sa iti faci singura dieta in functie de nevoi si preferinte.

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cauta informatii despre cetoza.
Daca reusesti sa faci celulele sa treaca de la glicoza la cetoza o sa rezolvi si problema din intrebarea anterioara.
Eu cand mi-am propus sa renunt la dulciuri o saptamana mintea a incercat sa se apere cu false senzatii de oboseala, foame, lesin, dureri de cap etc la doar o ora dupa ce am luat decizia ferma. happy
Am tinut doua saptamani si am slabit 6 kg.
Am renuntat total la zahar iar paine mai putina si integrala.
Doar ca zaharul se gaseste cam in orice.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca ai unele zile de nu mai mananci deloc, atunci esti o persoana grasa?
Cauta pe google, greutate infunctie de inaltime si varsta,, si vezi acolo cat trebuie sa ai(aprox).