| MaSHaT a întrebat:

Salut
Imi puteti spune si mie ce calmante pot sa iau si eu pentru durerile de gingii? ma dor ingrozitor si nu stiu ce sa mai iau, mentionez ca am luat un tratament cu ampicilina (500 mg) iar agocalminele de toate formele nu-si fac efectul va rog sa ma ajutati...
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai gingivita, trebuie sa apelezi la ajutorul unui medic stomatolog, sunt creme speciale pentru aceasta afectiune, tratamentul local fiind mult mai eficient.

| Corina a răspuns:

Sunt multe medicamente din categoria analgezicilor (calmantelor), dar pentru ce presupun ca ai tu, adica gingivita, cred ca ar trebui sa mergi la un stomatolog, pentru un tratament adecvat. NU rezolvi nimic tratandu-te singur, dupa ureche, sau dupa sfatul altora. Daca iei calmante nu faci altceva decat sa-ti inrautatesti situatia, deoarece durerea iti va trece momentan, dar boala se poate agrava, transformandu-se in parodontoza, ceea ce, sincer, nu-ti doresc.

| cornel a răspuns:

Aulin

| MaSHaT explică:

Pentru gingivita ce ar trebui sa iau? trebuie sa existe ceva nu?