| anonim_4396 a întrebat:

Salut imi puteti spune si mie de ce am scaun foarte rar? astazi a trecut o saptamana. ce i drept imi vine cateodata sa merg la wc. la scoala in ore si refuz sa merg. eu de cand sunt mic ma duc asa de rar la wc. e grav care ar fi cauza? saptamana asta am mancat multe supe si am baut ceva lichide, sincer am si asa o teama ca am fost odata constipat si de atunci am luat frica... iau si niste pastile pentru constipatie herbolax se numesc. va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prima problemă pe care chiar tu o poți elimina este să consumi multe fructe și legume cât mai proaspete (merele cresc peristaltismul intestinal, de asemenea semințele de in te scot foarte bine la toaletă - 3 lingurițe pe zi), consumul de lichide trebuie să ajungă și el la cel puțin 1.5-2 litri (apă plată, ceai, supe, lapte dulce), evită carnea grea, grăsimile, tocăturile, mezelurile și conservele de orice fel.
Dacă după o săptămână nu apar schimbări a doua problemă este medicală și trebuie să te vadă medicul gastroenterolog.
Mai puțin de trei scaune pe săptămână se numește constipație. Laxative nu poți lua toată viața, trebuie să afli ce se întâmplă de apare acest blocaj cu bolul alimentar care în mod normal trebuie eliminat în 24 de ore.
Și încă ceva, nu duce viață sedentară, mișcarea fizică zilnică contribuie și ea foarte mult la buna funcționare a organismului.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| Năpârlici a răspuns:

Esti constipat/a. Bea in continuare foarte multe lichide si mananca preparate lichide (supe, ciorbe etc.) Poti consulta un medic sau un farmacist despre problema ta si ii poti da si detaliile acestea.

| AAAdelin a răspuns:

Cel mai indicat in afara de a cere sfaturi pe net este acela de a te duce a-ti face niste analize... si ai grija ce mananci ca s-ar putea ca sa fi mancat ceva stricat sau sa ai alergie la ceva in cel mai rau caz! Bafta si sa te faci bine!