| Gena5 a întrebat:

Acum o saptamana m-am operat la apendicita si de o saptamana nu am facut scaun pana acum. am mancat supe, am baut multa apa, beau si lapte, ceai... am luat si supozitoare si nimic. ce ma fac?... mie frica sa nu imi explodeze operatia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Dar simti nevoia să faci? S au doar i ti este teamă de faptul că daca faci se va intimpla ceva operatie i? Te doare burta ca si cind vrei să mergi la toaletă?

| shainitainii a răspuns:

Daca iti vine si nu poti sa faci dupa ce ai luat si supozitoare si toate alea... du-te la doctor. Dar daca nu iti vine sa faci si doar esti ingrijorata ca n-ai facut, totul e ok.

| biencutza123456 a răspuns:

Nu este de gluma cu asta si sfaturile noastre nu stiu in ce masura te pot ajuta.Eu pana acum nu m-am operat de nimic din fericire, deci nu iti pot da un sfat din propria experienta, insa te sfatuiesc sa-i spui medicului tau de familie, el va sti cel mai bine ce e de facut.

| ionutstar a răspuns:

In primul rand vreau sa-ti spun sa nu te iei dupa parerea si experienta mea. De obicei dupa operatie mananci mancaruri foarte slabe, ca si in cazul meu in care 5 zile nu am avut scaun si am si mancat mult este chiar OK. Apa daca bei, vei urina. Si eu aveam aceiasi frica fata de operatie, am aproape 2 saptamani si sunt ok.