| SteelShadow a întrebat:

Imi trosnesc articulatile des si uneori ma dor. Nu stiu din ce cauza, e posibil sa fie de la artele martiale pe care le practic?
Imi plac foarte mult si imi doresc sa continui cu ele, nu vreau sa renunt, dar nici nu vreau sa ajung la 20 ani cu dureri de oase.
Cred ca ele ar trebui sa ma ajute nu sa faca mai mult rau... sau poate e doar o etapa in care se obisnuieste corpul. Sau poate am inceput prea devreme sa le practic. Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu e de la sport, si nu e neaparat o problema. Ai aici un articol care te va lumina:
http://www.doctor.info.ro/zgomote_articulare.html
Mergi la medicul de familie si cere-i o opinie. Iti va pune cateva intrebari suplimentare legate de ceea ce faci si de istoria familiei tale, dupa care it va da sau nu o trimitere mai departe dupa caz.

| MgdDroopy a răspuns:

Eu zic să te duci la medic. Nu sportul este vinovat, dar are și el partea lui de vină.
Un diagnostic bun și un tratament regulamentar te vor ajuta să îți continui pasiunea.
Nu mai sta! Du-te la medicul de familie să îți dea trimitere către specialist.
Până atunci fă o pauză pentru a nu forța articulațiile.
Nu ai inceput prea devreme. Antrenorul ce zice?

| SteelShadow explică:

Multumesc de raspunsuri! Sper din suflet sa nu fie din cauza sportului astuia, pentru ca stiti cum e, mai esti trantit mai te fortezi si trantesti tu pe altii (desi tare mi-e frica ca de-aici mi se trage dar incerc sa raman optimist).
Nu stiu, poate trosnesc din cauza cresterii (am 13 ani si practic de 2).
Nu st