anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:


As vrea niste sfaturi din partea celor care sunt buni la Istorie.
Anul trecut am fost la olimpiada si am luat un punctaj bunicel, am fost a 6-a pe judet, insa nu am trecut la etapa nationala (s-a inceput direct cu etapa judeteana). Imi place istoria si as vrea sa particip si anul asta, iar telul meu e sa trec la nationala. Problema e ca simt ca nu am sanse, deoarece de multe ori imi e dificil sa leg unele evenimente istorice si sa le gasesc explicatii, sa fac conexiuni. Pe langa asta, am si o prietena care participa si ea mereu se prinde mult mai repede decat mine si asta ma descurajeaza. Nu am probleme cu memoratul, dar atunci cand trebuie sa rezolv niste cerinte sau sa scriu un eseu, de multe ori nu inteleg ce mi se cere si parca nu sunt in stare sa aplic ce am invatat.
Asadar, e vreo modalitate prin care pot sa inteleg mai bine si sa fac conexiuni intre lectii? Sau ar trebui sa renunt? Ma stresez foarte tare din cauza asta, pentru ca imi doresc extrem de mult sa ajung la nationala, dar in acelasi timp simt ca ar trebui sa renunt pentru ca nu prea am sanse.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să treci la etapa națională trebuie să fii prima ori să faci parte din primele trei pe județ. Nu te gândi la prietena ta, dacă poate mai mult decât tine. Gândeşte-te la ceea ce ai tu de rezolvat la Olimpiadă.