| GabrielCatalin9 a întrebat:

In ultimul timp am probleme mari cu ochii.Probleme cu ochii le am de mult timp, daca acum vreo 6 ani mi s-au dat ochelari corectori, acum mi-au dat pentru a vedea.Problema e vederea la distanta.Ce e un pic mai mic, vad foarte incetosat, dar inteleg ce scrie(de exemplu)dar nu vad clar.Chiar si o planta,sau un om,ii vad dar un pic in ceata.Mi se pare ca in ultimele saptamani problema s-a agravat, acum nu stiu daca, chiar putea sa se agraveze atat de repede sau e la mijloc si panica mea.Cu cat trece timpul in zi, vad mai rau pentru ca ii obosesc, dar in schimb ii simt umezi si ma dor.Cand mi-am facut ultimii ochelari(acum 5/6 luni)mi-au spus ca am miopie.Cineva mi-a spus ca poate ochelarii cei noi imi fac rau, dar cu ei ma simt bine pentru ca vad tot, la distanta.Ar putea fi si lipsa unor vitamine? Ce credeti ca e? Si fara,, du-te la doctor"asta stiu si eu.Ps.Vad bine ce e aproape, chiar si scrisul foarte foarte mic. Poate fi ceva grav? Pot sa orbesc? Sau e ceva normal la cei cu probleme cu ochii si nu trebuie sa ma panichez.Ps2:Acum vreo doua luni cand era noapte tarziu,la un ochi parca aveam o plasa,dar dupa ce am luat niste magneziu,nu mi-a mai aparut, culmea, vad din ce in ce mai rau la distanta dar plasa aia pe ochi nu imi mai apare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Te panichezi. Nu poti orbi chiar asa usor. Nu vorbim aici de accidente sau cancere care,la ochi,se intampla rar.
Magneziul are mai multe functii in organism ca si alte minerale sau vitamine. Este bine sa te alimentezi oricum, organismul asa se construiește si reface.
Vederea proasta poate fi de la clipitul mai puțin si chiar de la statul mult pe telefon, cititul si alte activitati de apropiere care iti deformează cristalinul.
Pana la urma, nefiind urgent ce descrii aici, tot trebuie sa te consulti cu specialistul. Programează te si lasa grijile pe alta data!

| Raducons a răspuns:

Nu sunt de vina vitaminele, la tine este o problema la ochi, care din pacate nu cred ca se poate indrepta decat tinuta sub control.
Cel mai bine este sa respecti sfaturile unui oftalmolog, care iti poate pescrie un tratament.De orbit nu cred ca se va ajunge atat de departe.Sa ai grija sa nu iti obosesti ochii.