| anonim_4396 a întrebat:

Prin Decembrie am fost la un consult oftalmologic de urgentă (cu ambulanta). Când am ajuns acolo, totul bine și frumos, am așteptat câteva minute și am intrat.
Acolo era o asistenta bătrânica, m-a pus pe un scaun și am făcut clasicul test cu literele și cifrele de pe perete.
Vedeam absolut tot, dar încețoșat. I-am spus aleia ca eu văd incetosat și replica ei a fost: "ei vezi încețoșat, te prefaci!".
Apoi, am fost "căutat" in fundul ochiului de către doctor, și mi-a spus ca nu am nimic... dar eu tot văd încețoșat la distanță!
Simt ca s-a agravat mult la ochiul drept, nu văd nici la ceasul din perete... iar dacă ii spun bunicii nu ma crede, îmi spune: "tu vrei sa porți ochelari, te prefaci!". De ce naiba nu ma crede nimeni?
Am încercat sa ii explic, apoi prin Ianuarie, am fost la o optică, am făcut clasicul test, iar acel domn mi-a pus un fel de ochelari la ochi, și lentile. Când mi-a pus acele lentile, vedeam totul perfect, atat de HD rolling on the floor. Și M-a informat ca am dioptrie de -0, 5 la ochiul drept, la cel stâng nu.
Am mai făcut un control, la alta optica, nu știu ce fel de control, M-a pus sa privesc in ceva cu ambii ochi, și acolo apărea o imagine, și rezultatul după, a fost -0, 5 la ochiul drept și -0, 1 la cel stâng.
Din nou, repet, cred ca s-a agravat! Voinței nevoit sa port ochelari de anul asta? Mentionez ca vad foarte bine de aproape.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie daca esti minor mergi cu unul din părinti, daca ai deja buletin te duci singur cu buletinul si cu cardul de sanatate si ceri trimitere la oftalmologie si macar sa dai de oameni competenti.Ce varsta ai?

| Canndii a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am 13 ani și 5 luni ^_^. Medicul, De fapt, doctora de familie e cam înțepată și nu îmi va da dacă ma duc singur. Momentan nu ma aflu in România, dar când ajung, prefer sa fac programare undeva la o clinica privată, nu vreau sa am aceeași experiența ca prima data "te prefaci".

| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicul ti-a prescris -0.5 ar trebui sa stii ca este cea mai mica dioptrie posibila si in 99% din cazuri nici nu se prescriu ochelari.
Imi pare rau sa-ti spun, dar pentru atat lucru poti merge pe picioarele tale si poti sa vezi 99.9% foarte bine, pentru ca practic nu ai absolut nimic, poate multa alintatura.

| Canndii a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar eu unul cred ca au mai crescut dioptriile, văd din ce in ce mai rău, de aia tot insist și ma plâng ca vreau la oftalmolog.
Din câte știu eu (nu prea multe) la miopie, dioptriile cresc cu timpul... nu știu sigur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Canndii):

Eu cred ca esti atat de alintat de curand o sa te doara limba de atata mintit.
Diopriile cresc extrem de putin abia in 2-3 ani, nu peste noapte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica ai fost la consult oftalmologic cu ambulanta? ca m ai pierdut

| Canndii a răspuns (pentru suntserios):

Pai vedeam incetosat rău de tot, iar bunica a sunat la
doctora de familie și i-a spus sa cheme ambulanta.

Răspuns utilizator avertizat