| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in ultimul timp am slabit cam mult, o fi din cauza faptului ca lucrez ture de noapte si ca sunt stresat?
Mai si beau, dar in ultimul timp am lasat-o moale cu bautura.
Sau o fi de la faptul ca in fiecare dimineata iau pe stomacul gol o lingura de ulei de masline? Il iau pentru stomac dar am auzit ca te si slabeste.
Ce pareri aveti?
M-am apucat iar de sala, e posibil sa slabesc si mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

TinderWolf singura cauza este deficitul caloric atat, vei slabi pana cand rata ta metabolica atinge acel platou de egalitate energetica, uleiul de masline contine per 100 gr 900 de calorii deci in mod categoric nu slabeste dar este sănătos, ca ce anume lucrezi?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Lucrez la Nasa.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Poate sa il slabeasca uleiu aia indirect ca mai ia pofta de mancare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uleiul de măsline nu te slăbește.

| doctorandus a răspuns:

Dap, deoarece alcoolul contine multe calorii si ingrasa.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Deci eu am slabit pentru ca m-a ingrasat alcoolul?

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Asta am vrut să spun și eu, dar cred că am omis sau uitat, știam că alcoolul îngrașă mai mult decât să slăbească sau dacă nu te îngrașă știu sigur că-ți distruge ficatul. happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, ai redus o sursă de multe calorii.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nu conteaza ca alcoolul contine multe calorii, el per total are deficit si slabeste.
Nu conteaza ce mananci, poti manca si dulciuri, ai deficit, slabesti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-a ingrasat nimic, stai linistit, alcoolul te-ar fi ingrasat daca aveai in plus de la el peste caloriile permise zilnic adica cam 2200-2300/zi, cam atat arzi.

De ex o bere de 0, 5 L are 215 kcalorii
O sticla de vin rosu demisec de 750 ml are 625, adica 100 ml are 84
dulcele are 106 per 100 ml
secu are 75

Tuica 250
coniac 239
whisky 251
Vodka 231 valori pe 100 ml.

Asa sa idee. Ca una din ele bei clar.

| Mosotti a răspuns:

Ai slabit nu de la uleiu ala care are calorii, nu te slabeste, dar poate sa tina de foame si sa nu mai mananci mult, si asa slabesti prin asta.

E ca ai mancat mai putine calorii decat arzi, nici nu conteaza cum.
Fiind stresat nu prea mai mananci cat mancai.
Daca te apuci de sala si mananci ca acum, vei slabi mai mult, daca si asa fara sala slabesti cu mancarea asta.

| blackann a răspuns:

Din cauza stresului, turele de noapte nu au cum sa afecteze daca nu ti-ai schimbat si alimentatia. Dar nu e rau bro, vin sarbatorile si pui la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și asta ar fi o problemă? laughing

Dă-ne și nouă din slăbitul tău laughing

Întradevăr uleiul de măsline face minuni, consumă-l cu orice, oricum și o să devii perfect.

Glumesc laughing dar chiar este bun cel puțin pentru sănătate.

Acum nu știu dacă uleiul este de vină, dar auzisem un truc, că dacă consumi o băutură dimineața pe stomacul gol, fără să mănânci o oră cam așa, de când te-ai trezit, îți pui organismul în funcțiune și astfel îl accelerezi mai repede și ai șanse să slăbești mai repede. happy

Stresul da, poate fi un factor, dar dacă ești treaz noaptea și ai și probleme cu mesele și programul de somn, eu știam că astea te fac să tr îngrași mai mult decât să slăbești.

Cât de sală, de ce o faci dacă tu deja ai slăbit și mai ești și îngrijorat/ă? Și da, dacă mergi în direcția asta și poate ai și arderi bune, e posibil să slăbești enorm happy Dacă ești fată nu înțeleg care-i baiul, dacă ești băiat probabil dorești să ai mușchi, așa că stai fără sală, măcar până ieși din turele de noapte și te destresezi. laughing Cred că oricum nu te aruncă banii pe fereastră. laughing

Dacă totuși pentru tine mișcarea este importantă, exercit-o acasă într-un mod mai lejer, doar pentru a avea piele tonifiată și așa strângi niște bani. happy Măcar până afli motivul slăbirii și redevii mușchiulosul/mușchiuloasa la care visezi. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt hibrid.
Problema e ca aveam cam zero grasime, am pierdut masa musculara si arat nasol, sunt inalt.
Merg la sala pentru ca asa vor muschii mei, chiar trebuie sa iti dau explicatii de ce ma duc?
Nu visez sa fiu musculos, nu sufar de narcisism.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok! Atunci fă ce-ți face ție plăcere, eu doar ți-am oferit repere happy Și da, ca să pui masă musculară ai nevoie de sală, mai ales de fiare. happy Însă fiarele, adică dacă tragi doar de alea și nu faci și partea de cardio, ar trebui să pui lejer masă musculară fără a slăbi.

Deci slăbitul nevrut ar trebui să-ți pună și un semn de întrebare, dacă știi că tu nu ai schimbat regimul alimentar și mai și spui că dormi fără un program sau ai un program în ture, ar trebui să te pună pe gândit, și să consulți și un medic, poate e doar stresul așa cum ai spus tu, dar poate e și o problemă medicală în spate, de obicei când ai probleme cu somnul sau program diferit de cel normal, de somn, poți deregla glanda. Și din puținele mele cunoștințe știu că dacă ai probleme cu glanda poți să te îngrași sau să slăbești într-un mod mai accelerat.

Sper că acum am fost serioasă, am crezut că pot fi fun și glumi, dacă asta te-a enervat mii de scuze și spor la aflat adevărul din spatele slăbitului accelerat sau orice te mai frământă. Eu mă voi opri aici cu sfaturi despre subiecte pe care nu sunt as, nici măcar amator. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am probleme cu somnul, nu mai dorm ca inainte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am suparat ma, stiu de gluma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi dormi laughing aia e cheia laughing Dacă ai job în ture, nu știu cum poți să te ajuți, adică trebuie să fii la datorie pe tură happy dar dacă ai job normal cu program normal, noaptea dormi, e cel mai bun medicament pentru orice, somnul, vă spune asta omul care are o fascinație extremă față de somn, dacă vreau pot să dorm și 14 ore laughing iar când se suferă, clar se doarme multe ore, în cazul meu laughing
Deci dormi și vezi dacă-ți reglezi bioritmul. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Un truc simplu sa mancam mai putin, nu pune sare in mancare, mancam paine mai veche, nu e bun, mancam mai putin.
E baiat sigur.

Poate sa fie treaz noaptea cat vrea si sa aiba probleme cu mesele, pogram cu somnu cum o fi, daca are deficit caloric, slabeste, nu conteaza ce mananca si cand mananca.

Oricum daca slabeste, muschi nu pune.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, daca are hipertiroidism poate slabi cu aceiasi mancare cu care inainte nu slabea, dar nu are asa ceva precis, mananca el mai putin fara sa se prinda.
Daca are hipo se poate ingrasa.

In general mai putin probleme de sanatate dau slabire, dau decat prin mancat mai putin, luat pofta de mancare in afara de hipertiroidism.
Ptr ca odata mancarea intrata in organism NU mai iese, nu conteaza ce problema ai.
Si unde se duce? Ori se arde, ori se depune excesul.
De ex la 3000-3300 kcal mancate, in fecale ai cam 3 kcal, sa nu ne inchipuim ca iese pe acolo asa. ceva care sa ne ajute.

Dar la hipertiroidism mai slabesti pentru ca inima bate ceva mai alert, esti mai vioi, mai agitat deci arzi mai multe calorii, tot in jurul la asta se invarte smecherezu.

Mai exista si oameni care nu asimileaza tot, dar la aia fecalele iau foc cand pui pe ele azot lichid care doar intretine arderea ca sa se aprinda mai usor, nu arde el.
Si daca ia foc e clar ca ies Kcal pe acolo si nu 3.
Asa se verifica.
La ceilalti fecalele nu ard, deci nu dezvolta energie, nu au calorii.

Ca daca nu asimilezi, normal ca iese afara mancare neprocesata si nu se pun kcal alea, e ca si cum ai manca cauciuc care desi arde deci are calorii, nu le asimilezi si ies la toilet.
Dar f rar sunt asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Lipsa somnului scade masa musculara, tu stiai asta? banuiesc ca nu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiam asta, dar nu vad legatura, si eu dormeam sau nu dormeam bine cand faceam sala mai ales ca aveam energie destula si nu am avut probleme cu fibra atat timp cat o lucram cum trebuie, si bagam 3 g/proteina completa/kg corp.
Acuma o depinde si de om, erau nopti cand dormeam si doar 2 ore.
Depinde si de efort ca daca faci prea mult efort care nu lucra muschii (de ex alergare, bicla), iti papa muschii, dar nu cred ca face el asa.

Dar in principiu la musculatura conteaza antrementul, odihna si alimentatia, deci ai dreptate cumva.
Insa multi sunt stresati, lucra de noapte si se ingrasa ca dracii, sau se mentin, dar sigur pot si aia sa piarda musculatura si sa nu stie.

| antimasonerie a răspuns:

De la stres și nopți nedormite

| Austin-green_Bryan_1979 a răspuns:

Sportul e perfect sănătos reglează metabolismul, cât despre uleiul de măsline nu ajuta cu nimic poți încerca un remediu de la Oana cuzino intri pe site ul și acolo poți învață mai multe

| anonim_4396 explică (pentru Austin-green_Bryan_1979):

Pe mine ma ajuta cu stomacul, creeaza un strat protector si e bun si pentru ficat, contine grasimi bune.
De ce zici ca nu e bun, ce explicatii ai? Eu stiam de el de multi ani dar nu am luat.