| ALEXXXL19 a întrebat:

Salut, in urma cu 2 ani cam asa am facut un control la ochi, cel periodic, port ochelari si am cerut sa stiu daca pot purta lentile si am purtat, A trecut timpul le-am aruncat pe acelea de mult si vreau sa port iar acum, se pune problema ca nu stiu cum sa caut, pe acelea mi le-a dat de acolo de unde am luat si ochelarii si facut controlul, acum eu vreau sa cumpar de pe net.
D -1, 25 CYL -0, 50 AX 150 ADD... PD 31, 0 [h] 20.0
S -1.50 CYL -0, 50 AX 60 ADD... PD 31, 0 [h] 20, 0

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a trecut timpul, este nevoie de un nou control, o nouă rețetă iar cumpărarea ochelarilor și a lentilelor se face la oculist, nu pe net, căci este nevoie de ajustări făcute de un specialist, pe Internet nu vinde nimeni lentile de ochelari de vedere.

| Agabriela01 a răspuns (pentru sadrian46):

Se referea la lentile de contact, a zis ca a purtat ochelari si dupa a trecut la lentile de contact ce se baga in ochi laughing

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Corect spus, insa inteleg din ce scrie ca poarta ochelari cu aceleasi dioptrii, deci nu s-au schimbat datele, vrea doar lentile de contact altele la care stie valorile care deja le foloseste. Merge si de pe net daca stie valorile.

Sau sa se duca personal la un centru si sa ceara lentile cu valorile astea, ii face si aia este.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu aș cumpăra de pe net.
Ce garanție are că sunt exact ce a cerut el, mai ales dacă sunt lentile de contact?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Mda, si asta este adevarat, mai bine sa se duca personal la un centru si sa comande, daca nu este okey se duce acolo si schimba.

Alexx deci fa asa, du-te la un centru ca sa fi sigur ca nu o sa ai probleme, de pe net este mai riscant.

| alina2k18 a răspuns:

Buna, pai ai miopie cu astigmatism, si eu am la fel, deci iti trebuie lentile torice, eu am lunare sunt 3 lentile in cutie, deci trebuie sa iei 2 cutii avand dioptrii diferite si axul tot diferit. Mai exista si varianta cu 6 lentile in cutie tot cu schimbare lunara sau cele cu schimbare zilnica.
Eu am de la Alcon - Air Optix, astea mi le-a recomandat medicul.
Aici ai varietate mare de lentile torice, imi comand de ani de zile de la ei, sunt f seriosi.
Iti selectezi dioptria, cilindrul si axul pentru fiecare ochi si dai comanda.
https://www.contact-lentile.ro/lentile-torice.html

| ALEXXXL19 explică:

In urma cu 2 ani am făcut controlul am schimbat totul ochelari cu tot anul asta am fost și nu mi s-a schimbat datele deci n-am schimbat nimic. Așa o să fac o să mă duc să le comand de acolo de unde am luat și ochelari control. Și o să întreb și detalii. Având în vedere că acum vorbesc mai bine limba cehă. In urma cu 2 ani nu prea vorbeam. Mă aflu în Republica cehă lucrez aici de mai bine de 3 ani cam așa

| Agabriela01 a răspuns:

Buna,du-te de unde ti-ai facut controlul si intreaba cum se numesc lentilele, de la ce marca sunt si sa iti spuna dioptrii-le si au ei un site cu acele lentile, ochelari etc mama mea face acelasi lucru doar ca ea merge la medic, si medicul de la optica ii plasează comanda ale ei vin din Italia, 200lei 3 perechi parca stiu ca le foloseste 1 an sau cv de genul. Sper ca te am ajutat cumva?