| alexandru1014 a întrebat:

In urma cu 5-6 ani am avut o serie de palpitatii cu pulsu pana la 160-180..am fost internat in spital timp de o săptămâna, in care am făcut cam toate analizele necesare pentru inima..de la EKG, Holter EKG 24h și am făcut și un test de efort.
Iar de atunci am rămas speriat și fiecare efort pe care îl fac ma gândesc cum îmi bate inima etc.
Ideea este ca de atunci din când in când simt o bataie mai puternica ca și cum cineva mi-ar da un pumn din interior și îmi taie respirația.
Ce ar putea sa fie? Ma sperie foarte tare..am fost văzut de 4 cardiologi și nici unu nu mi-a găsit nimic.
Dacă puteți sa ma ajutați cu un sfat ceva? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Simptomele tale, daca ai exclus deja problemele cardiace, sunt specifice atacurilor de panica. Intr-un atac de panica, pulsul poate depasi 200. Dupa cateva atacuri, apare insasi frica de un nou atac, frica pe care o descrii tu. Nu e absolut nimic de speriat. Atacurile de panica sau de anxietate vin deseori insotite si de alte simptome, cum ar fi senzatia de iminenta a mortii, de sufocare, de nod in gat, tremur, transpiratii, frisoane, greata etc. Deci daca simtiti acestea, sa nu va panicati. Trebuie descoperita sursa atacurilor si tratata. Prima data mergeti la un psiho terapeut cognitiv-comportamental, e specialitatea lui, Impreuna veti gasi cauza anxietatii, si veti invata sa o depasiti. Pana una alta, daca e caul, psihologul va va recomanda un psihiatru care va va prescrie un anxiolitic pentru situatiile de panica, pana se rezolva sursa problemei. Mult succes!

3 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Inca ceva, la efort e normal si e bine sa bata inima repede. Exista chiar exercitii specifice, numite cardio, unde pulsul trebuie sa depaseasca un anumit plafon, ca sa lucreze muschiul inimii, astfel intarindu-l. E normal sa fie peste 180, mai ales la tineri, in timpul sportului.

| alexandru1014 explică (pentru Ralena):

Multumesc frumos pentru un sfat! Ideea este ca acum nu mai am palpitațiile aceea..am rămas doar cu bătaia aia puternica de inima pe care o simt din când in când.iar la test se efort nu a ieșit absolut nimic.din cauza asta îmi este și frica sa fac efort pentru ca ma speri și îmi este frica sa nu fac vreun infarct sau mai știu eu ce. Multumesc!

| Ralena a răspuns (pentru alexandru1014):

Nu faci infarct, dimpotriva, antrenarea muschiului inimii o ajuta la o mai buna functionare. Doar ca problema la tine nu este la inima, ci la psihic. Linisteste-l pe acesta, si acea senzatie se va calma de la sine.