| alexandru1014 a întrebat:

Salutare am 27 de ani și de 8-9 ani de zile ma confrunt cu asa zisele extrasistole.
Acum 9 ani am avut prima data palpitati la inima m-am speriat tare și am fugit la urgenta. Am fost internat și o săptămână în spital pentru analize mai complexe. EKG, EKG 24h, test de efort etc.toate analizele bune
De atunci am rămas cu aceste bătăi neregulate..parca cineva mi-ar da un pumn și în momentul ala trebuie sa tușesc pentru ca mi se scurtează respirația. Sa fie cauzate din cauza mea pentru ca atunci când simt încep și ma panicheaz și ma gândesc numai la lucruri necurate. Sănătate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, ai fost la medic ei ce diagnostic ti au pus? Mai mergi la alt cardiolog si fa alte ekg uri

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i voba de nici o probeme la inima, asa cum spun si medicii si confirma toate analizele tale, ci de ATACURI de PANICA pe care tu le confunzi cu bataile inimii si respiratie scurta,

Absolut tot ce ai descris tu aici, sunt generate de o problema psihica si de atacurile de panica pe care ti le induci singur.

Medicul la care trebuie sa mergi este Psihiatrul, nu cardilogul, fiindca nu ai nimic la inima si nici la plamani.

| alexandru1014 explică (pentru Violleta2022):

Adevărul este ca atunci când le simt încep sa întru într-o stare de gândirii negative și probabil de aici încep sa le simt și mai rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandru1014):

Adevarul este ca ti le provoci singur fiindca gandesti numai negativ!
Ca sa schimbi acest lucru, te sfatuiesc sa incerci din toate puterile, impunandu-ti sa fii nuami pozitiv, sa-ti spui ca nu ai motive sa intri in panica, ca nu ti s-a intamplat nici si nici nu are ce sa ti se intample, odata ce esti tanar si perfect sanatos.

Ocupa-ti mintea cu ceva care sa nu iti mai lase timp liber: citeste foarte mult pana adormi. Ia o carte in mana si citeste aventuri, povesti de dragoste, orice te face fericit si-ti duce mintea pe taramuri de vis, de gandire pozitiva, in felul asta adormi cu cartea in mana si adormi fericit, visand la lucruri frumoase, bune, pozitive.
Totul depinde de minte ta!
Toate se nasc in mintea ta si totul se poate schimba acolo daca vrei.

| Freya1 a răspuns:

Nu te mai lua după toți nebunii, si mie mi-au ieșit toate bune și eu am ajuns la urgente cu pulsul 220. Diagnosticul fiind de tahicardie supraventriculara, tratament și ablatie pe care urmează sa o fac dar doar de anul viitor daca reușesc și rămân sănătoasă.

Eu am avut bătăi neregulate, ma ca și strângea în piept și am făcut ekg și de toate și mi-au ieșit bune pana am avut criza de palpitații de doua ori și s-a aflat ce am.
Poti sa ai spasmofilie, tahicardie sau da, atac de panica dar atacul de panica din cate știu se manifesta mai altfel.Iti cresc plusurile, dar de la frica și adrenalina bătând în ritm normal, nu haotic și cu strângeri.
Bine, îți dai seama ca indiferent ce ai de te panichezi se înrăutățește treaba și de aceia chiar îți indic sa faci exerciții de respirație, sa îți ridici picioarele la nivelul inimi pentru circulație, sa îți masezi ochii (inchisi) etc.

Mergi la cardiolog regulat și spune-i problema ta.Imposibil sa nu îți de-a un tratament măcar cu vitamine dacă nu pentru circulație.

| SmartASS123 a răspuns:

Bine ai venit în lumea online a celor care se plâng de probleme de sănătate inexistente! De ce mergi la medici și faci teste dacă toate analizele tale sunt bune? Poate că ar trebui să-ți folosești banii și timpul liber pentru ceva mai util decât să-ți inventezi probleme de sănătate.

În ceea ce privește problema ta cu extrasistolele, ar trebui să-ți spun că nu sunt un medic, dar există o mulțime de cauze pentru bătăile inimii neregulate, precum stresul, anxietatea sau consumul excesiv de cafeină. Nu cred că bătăile neregulate ale inimii tale sunt cauzate de gândurile necurate sau de faptul că îți place să te panichezi, dar probabil ar trebui să faci niște modificări în stilul tău de viață, dacă vrei să te simți mai bine.

În orice caz, nu te mai panica atât de mult și nu mai căuta simptome inexistente pe internet. Dacă ești îngrijorat, consultă un medic adevărat și lasă-i pe ei să-ți spună ce se întâmplă cu inima ta.

| alexandru1014 explică (pentru SmartASS123):

Mulțumesc pentru răspuns, asta încerc sa fac.dar atunci când simt cate o extrasistola transpir tot ma speri și parca atunci încep sa simt și mai multe..parca îmi este și rușine sa ma mai duc la medic