| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in urmă cu aproximativ 2 luni am fost lovit la deget. 1 săptămână și ceva am avut degetul vânat și umflat, iar după ce mi-a trecut am o problemă la unghie...
Poza: https://photos.app.goo.gl/vGcPvERYWf8gwhuv8

Nu mă doare, dar mi-a spus bunica că mai târziu o să-mi cadă sau că o trebuie trasă.

• Mă poate afecta cu ceva dacă o las așa?
• O să-mi treacă sau o să rămân cu ea așa?
• Mai târziu s-ar putea întâmpla ceva rău cu ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bunica ta a avut dreptate.
Las-o asa si ai grija sa nu se forteze, sa se poata dorma unghia noua dedesubt.
Va creste din nou, indiferent daca va cadea singur sau va fi trasa.

| sierra1 a răspuns:

~mi-a spus bunica că mai târziu o să-mi cadă~

crede-o că zice bine. apoi crește la loc

| David23445 a răspuns:

Salut si eu am avut acceasi problema nu ma durea si intr-un final a cazut mi-a crescut alta asa o sa ti se intample si tie numai sa ai grija de unghia noua o creasca mult mai repede ca celelate unghii si se poate incarna taio cat mai des iti doresc multa sanatate

| fsdkdkdjs a răspuns (pentru David23445):

A căzut dintr-o dată?
Te-a durut?
După cât timp ți-a crescut cealaltă unghie? (aproximativ, dacă nu mai știi exact)
Trebuie să merg la un medic după ce cade?

| David23445 a răspuns (pentru fsdkdkdjs):

Scuze abia acum am văzut aa nu m-a durut nu a curs sânge pur și simplu a căzut așa au durat vreo două 3 luni până a crescut cealaltă dacă vrei să fii sigur că nu e nici o problema te poți duce la medic eu nu am fost multă sănătate îți doresc

| pashkal a răspuns:

O sa iti creasca unghia in timp si o sa o tai cum iti tai unghiile normal.