| SuntMidu a întrebat:

Salut! In ultima vreme ma simt ciudat, văd neclar, ma simt obosit, ma simt depresiv și uneori chiar am atacuri de panica, nu înțeleg de ce. Stările acestea au apărut după ce am băut ultima sticla de cola(eram un băutor înrăit de cola), iar după ce am baut ultima sticla am avut un atac de panica și de atunci m-am lăsat, problema este ca de când m-am lăsat nu ma mai simt plin de viața, mai exact am simptomele de mai sus, am doar 16 ani și vreau sa-mi trăiesc viața la fel de bine ca înainte de atacul de panica…Cineva mi-a zis ca ar putea fi o cădere de calciu, aștept și părerile altora

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Prin astfel de stari de anxietate trece foarte multa lume la un moment dat, unii in adolescenta, altii la maturitate, din pacate chiar si unii copii.

Evident ca nu Cola ti-a provocat tie vreo schimbare, ci cauzele sunt mai vechi si mai complexe, acela a fost doar factorul declansator.

Astfel de stari pot trece de la sine, se pot agrava sau poti avea mai multe episoade. Ideal ar fi sa vezi un psiholog. Aceste stari psihice se lasa cu efecte fizice (palpitatii, senzatie de sufocare, nod in gat, ameteli, dureri abdominale, stare generala de rau, oboseala, tremur necontrolat etc.), insa daca ti-ai face analize probabil nu ar iesi nimic concludent.

Daca ai intr-adevar lipsa de calciu, se vede la o analiza de sange pentru calciu ionic, cel ce ajunge in sistemul nervos. Daca e prea redus, se rezolva cu vitamina D si alimente bogate in calciu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum de ce?
De la coca-cola, unde ficatul tau de copil inca in crestere si dezvoltare nu mai poate procesa atat toxicitate!

| sierra1 a răspuns:

" după ce am baut ultima sticla [de cola] am avut un atac de panica"

cine a diagnosticat asta cu atacu'?

| mihai69 a răspuns:

Ai fost "high" pe cafeină, acum îți lipsește. O să-ți revii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate și depresie, bolile secolului.

| ionutsz995 a răspuns:

Fă-ți analizele și după du-te la medicul de familie sa ti-le citească si vezi sa nu ai o problemă de sănătate