| RoBeRTin321 a întrebat:

In vara am facut o provocare, sa frec cu guma de sters o parte mica la mana si mi-a ars-o si m-a usturat cam o zi, doua. După a inceput sa se vindece, iar de atunci am cicatrice acolo. Stiti cum pot scapa de ea? Funda, va rog fara medic si fara raspunsuri jignitoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca gelul Contractubex, dar trebuie sa ai rabdare, sa te dai de 3-4 ori pe zi timp de minim 3 luni

Bula
| Bula a răspuns:

Acum vei avea inca o experienta de viata.
Nici copilul mic nu stie ce inseamna "Frige! " pana ce nu simte odata.

Urma de arsura va trece cu timpul, eventual poti ajuta cu plaja la soare, la vara.

| relian a răspuns:

O sa dispara singura in timp.Cind toate straturile de piele se vor inlocui.Nu vei ramane cu semn toata viata cum spun unia, aia se intampla cand esteb taiat muschiul adinc.Si ala dispare daca ai avea stiu si eu 9 vieti sau ai trai o mie de ani. Orice celula in organism se regenereaza intr-un anume timp, iar ranile si ele chiar de sunt rani adinci la care sunt taiate lagaturile cu nervi cu mai stiu eu ceva si alea se vor reface dar nu in viata asta, poate daca ai avea o mie de ani sigurat vor dispare.

| CuriousStuff a răspuns:

Cicatricea nu se vindeca, cicatricea inseamna ca e vindecat deja. Daca vrei sa scapi de cicatrice trebuie interventie chirurgicala estetica care sa o indeparteze. Sunt si tot felul de creme, dar nu am mare incredere in ele.
Multa sanatate si mai multa minte data viitoare cand iti vine sa te automutilezi.

| NAT0 a răspuns:

O să rămână acolo și se numește. „semn de bună purtare".

| aCek1ng a răspuns:

Odata ce ai facut o asemenea tampenie ti-a ramas un semn ca data viitoare cand cineva te provoaca sa faci asta sa ii zici: "Incearca tu primul!"

| Softe a răspuns:

Nu cred ca ai avut parte de o arsura atat de grava incat sa-ti arda rau pielea, va ramane o cicatrice mica acolo o perioada de timp dupa care o sa dispara.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Va disparea singura, doar ca mai dureaza ca stratul de piele sa se vindece.Stiu asta pentru ca si eu am un frate mai mic care a facut asta, iar acum aproape ca nici nu se mai vede semnul

| TwinDragons a răspuns:

Eu am cicatricea unu cutit in spate, iar mereu cand ma duc pe plaja sau la mare sunt considerad conan barbarul laughing glumesc! Pai nu poti scapa de acest cicatrice apare atunci cand stratul vechii de piele si in acelasi timp cel nou au fost distruse, asa ca ea apare acolo pentru a proteja carnea, e normal laughing

| CrabShit2001 a răspuns:

Nu iti fa griji! O sa se usuce si o sa cada de la sine (vorbesc de mana, nu de cicatrice)