| SteFFLY123 a întrebat:

Salut,in vara asta mi-au aparut niste pete, am fost diagnosticat cu pitiriazis versicolor si mi s-a dat un tratament.Acum,intrebarea mea este, daca tratamentul respectiv se spune ca este pentru 3 saptamani(sa zicem) iar dupa 3 saptamani n-au trecut si il folosesc in continuare depasind termenul de 3 saptamani, care sunt efectele pozitive/negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În principiu, prelungirea tratamentului poate avea efecte benefice.

Orungal-ul se poate administra chiar şi 3-6 luni ( cu acordul medicului ).

Miconazol-ul se administrează cel mult 4 săptămâni.

Dacă nu apar îmbunătăţiri, este indicat să mergi la medic pentru schimbarea tratamentului!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Pai deja daca dupa 3 saptamani nu sa ameliorat mergi la medic sa iti schimbe tratamentul

| vangaelis a răspuns:

N-am de unde sti ce tratament ai ca sa pot sa-mi fac o parere.

| SteFFLY123 explică:

Daca ajuta la ceva, tratamentul este: de 2 ori pe saptamana alcool iodat, in fiecare zi miconazol crema si de 2 ori pe zi orungal pastile