| Fiore10 a întrebat:

Buna, acum aproape un an am început sa merg la solar, la început am mers mai des ca sa se prinda culoarea mai bine dar apoi mergeam cam de 2 ori pe săptămana. In ultimul timp însă am si stat mai multe minute 12-13 si am stat la un interval de o zi, adică m-am dus luni si miercuri acum vreo 3 săptămâni cand mi au si apărut aceste pete albe pe piept.
Am mers la dermatolog si mi-a spus ca e pitiriazis versicolor ceea ce eu am mai avut acum vreo 7-8 ani însă nu mi se pare ca arată la fel ca atunci.
Întrebarea mea este daca ati trecut sau Cunoașteti cazuri. aceste pete iasă din cauza ultravioletelor sau chiar am luat o ciuperca? Oare mai trec? Asta e întrebarea care ma macină tot Mai tare, daca mai trec. acum fac si tratament.
Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Ai cam exagerat cu solarul.
Cred că acele pete sunt din cauza ultravioletelor.
Poți să faci cancer de piele dacă nu ai grijă.