| anonim_4396 a întrebat:

Salut,în viitor vreau să profesez în domeniul medicinei,inițial m-am gândit să ma fac asistent medical generalist,dar mie nu-mi place, ma simt incomod sa iau sange.Ce recomandați să fac?
Vreau păreri, ce domeniu in afara de asistent medical generalist imi recomandati? A fost cineva in situația mea la faza cu recoltarea de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JaneEyer a răspuns:

Bună! Ca sfat prietenesc, dacă nu te simţi comod să vezi sange, nu te duce la medicină. Chiar dacă îţi poţi alege specializarea pe care o vrei în anul 6, tot trebuie să treci prin ceilalţi ani de facultate unde va trebui să umbli prin cadavre, să iei sânge, să vezi sânge etc.
Lucrurile astea sunt zise din experienţa surorii mele care e studentă în anul 6 la medicină la Bucureşti şi mereu îmi spune ce fel de "cursuri" fac, în ce constau ele. Dacă nu reuşeşti sub nicio formă să treci peste "fobia" asta, îţi recomand să te reorientezi spre altă facultate. Ai putea opta spre farmacie, sau ceva de genul acesta.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, cand ai fobie la sange, nu poti face medicina!
Orienteaza-te spre altceva!

| alinadianaaa a răspuns:

Daca ai o fobie de sange e mai greu sa te acomodezi in orice ramura a medicinei, deoarece medic, asistent tot ai sa ai contact cu produsul biologic numit sangelaughing. Pentru a urma cariera de medic iti trebuie sa ai multa ambitie si putere de invatare deoarece este foarte mult de invatat, si ca asistent medical(in caz ca vrei sa urmezi facultatea nu postliceala)este foarte multa munca. Poti urma alte ramuri ale medicinei cum ar fi un bioinginer medical, kinetoterapeut.