| Nicusoara1230 a întrebat:

intrebarea mea e pentru fete!
Mi.a venit primul ciclu pe 3 iulie si de atunci nu mi.a mai venit... pe 11 septembrie incepem scoala si mi.e frica sa nu imi vina in timpul scolii.
Maxim cât ar trebui sa intarzie ciclul menstrual? La voi cum a fost si câte luni v.a intarziat intre primul ciclu si al doilea?
Am 12 ani si 4 luni!
Ma scuzati pentru greseli!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Chill.
Cumpăra niște absorbante de zi (protej-slip gen discreet, etc), micuțe și subțiri și poarta când începe școala, mereu. Ia mereu la tine cate un absorbant sau doua si o pastila pentru dureri și e ok.
E normal sa Îți întârzie, și mie îmi mai întârzie cateodata chiar dacă am ciclu de 8 ani și e regulat în teorie

| Kiduuxz a răspuns:

E normal sa iti intarzie. Nu poti stii cat de mult, dar stai linistita ca nu e nicio problema.
Ca sa nu ai vreo surpriza, sa ai mereu la tine absorbante. Poti "purta" absorbante de "zi de zi" din acelea mici si subtiri ca nu cumva sa te patezi.
Mai mult de atat nu iti pot spune, nu e concret timpul intarzierii.