| gladiatoru5000 a întrebat:

Salut, iubita mea are negi la degete de un an de zile.E posibil sa ma molipsesc si eu de la ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este genetic si nu se ia. Este o boala in sange. Se pot cauteriza.

| Ivy86 a răspuns (pentru Salontanul):

De fapt ba da se pot lua. Este un virus ce se poate lua si prin contactul direct, dar de obicei dacă ai sistemul imunitar bun il respinge. Vara asta a avut si copilul meu un neg si doctorul ne-a explicat cum se ia direct, sau cum se face...dar multe informații găsești si pe net.

| gladiatoru5000 explică (pentru Salontanul):

Multumesc

| Ivy86 a răspuns:

Dacă era sa ii iei...ii luai deja.
Negi se transmit, sau nu, depinde de imunitatea ta.
Mai bine cumpara-i la iubita ta din farmacie un creion care îngheață/usca negii (nu doare deloc), si scapa usor de ei. Prețul e undeva la 50 de lei, dar depinde pe firma.

| gladiatoru5000 explică (pentru Ivy86):

Deci se transmite doar daca are ea ceva genetic din familie nu?

| Ivy86 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Nu e genetic, nu se trasmite de la părinți. E un virus, pe care il poti lua si direct, prin contact. Dar dacă nu l-ai luat deja prin atingere nu ai de ce sa iti faci probleme pentru ca sistemul tau imunitar il respinge.
Cel mai simplu și e sa foloseasca creionul respectiv (sa repete tratamentul pana se usca).
Si copilul meu a avut unul, l-am atins si eu si soțul si nu l-am luat. In mod normal ele pot dispărea si de la sine daca sistemul ei imunitar este intarit.
Uite aici mai multe detalii http://m.sfatulmedicului.ro/......eaza_16381
Dar, repet, nu e ciuma...e ceva foarte comun, majoritatea dintre noi avem asa ceva de-a lungul vietii (mai ales in copilarie)

| gladiatoru5000 explică:

Deci nu pot ma pot molipsi de nigei de la ea ..prin atingeri sau contact nu? multumesc

| gladiatoru5000 explică:

Multumesc ea momentan se da cu verolit forte si a scapat de cativ din ei.e bun de ceva?