| Dobrota_Radu_1998 a întrebat:

La cat timp dupa ce mi-am scos ghipsul pentru ca am avut o fractura de radius (osul de la mana) pot sa folosesc mana la capacitate maxima adica fara sa o rup iarasi la un soc mai mare?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Buna intrebare. eu inca am fixator la radius rupt cu deplasare. dupa fizioterapie (cam 2-3 sapt dupa ghips) poti folosi mana util, dar complet ca inaintea accidentarii iti va lua cam 4 saptamani minim fara sa risti o alta problema. in cazul meu 12 saptamani cu fixator mi-a zis ca voi ajunge din nou la sala fara sechele cam in decembrie. si scot fixatorul pe 23 septembrie. deci cat ai stat imobilizat, aceeasi perioada inca 1 data sa fii apt 100%. perioada ce contine revenirea mobilitatii, fortei. un os ii ia 100 zile sa revina complet. ii zice perioada de remodelare. teoretic dupa 100 zile dupa ce ti-ai scos ghipsul osul tau e ca inainte

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Din pacate,la orice fractura de os,trebuie pe viitor sa fii foarte atent,sa nu o mai patesti inca o data. Poti folosi mana in mod normal,dupa ce dai ghipsul jos,dar trebuie sa faci si cateva exercitii,pentru a intari muschii, care nu au putut fi folositi din cauza imobilizarii osului.
Asa ca, trebuie sa te feresti de socuri, de ridicat greutati mari, miscari bruste.

| AlinGT a răspuns:

Salut! pai cred ca trebuie intai sa stai maxim 2 saptamani fara a face ceva extrem cu ea dupa o poti folosi asa cum vrei