| Catalin235 a întrebat:

Mi-am rupt mana stanga de 2 ori in acelasi loc (fractura iterativa 1/3 distala radius stang) si pe 20 luna aceasta mi-am scos ghipsul. Am fost astazi la control si doctorul mi-a spus ca osul este prins, ca pot face sport. Pot face sala? Ma duc peste o saptamana iar la control deoarece am fost nevoit sa fac niste analize de vitamina C si D si as vrea sa aflu pana atunci daca pot, sa nu il intreb miercurea viitoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de cum te-au afectat pe tine acele fisuri de oase.
Sfatul meu lasa sa mai treca putin timp apoi te duci cand crezi tu ca esti bine la sala la care vrei sa te apuci si platesti 1 antrenament, astfel nu inchizi banii pe 1 luna de zile
Daca e ok faci sala in continuare daca nu, nu.
Mie mi-a fost destul de greu sa incep sa fac sala dupa ce am avut ligamentul distrus de la mana stanga, practic mult timp cand luam o gantera in mana ma curenta mana deoarece am si un os impins usor catre palma.
Deci poate tu te vei descurca sa faci sau o sa ai dureri, caci cand lucrezi cu greutati e altceva, apasa o forta mai mare si disconfortul poate fi mare.

| Demidol a răspuns:

Abia ai scos ghipsul. Nu e cazul sa fortezi. Probabil de aia s-a si rupt a doua oara in acelasi loc. Osul nu e prins bine, e mai fragil.

| Catalin235 explică (pentru Demidol):

Ma gandeam sa ridic 2-3 kg si cand incep sa simt durere sa iau o pauza.

| Antopuff a răspuns:

Ai putea incepe cu exercitii usoare si sa nu fortezi ca nu este chiar ok si mai ales ca a fost in acelasi loc asta inseamna fie ca nu se videcase bine fie ca ai un deficit de vitamina D si ai oase fragile.