| daniela_7403 a întrebat:

Salut la toti! am vazut ceva dezgustator si mi s-a facut rau, ameteli, greturi... pot sa iau un antibiotic sa-mi revin? de ex ampicilin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, antibiotic iei numai cand ai o infectie bacteriana, nu cu orice ocazie. Nu sunt bomboane, au un grad inalt de toxicitate. In plus, luate aiurea, nu vor mai fi eficiente la nevoie.

| alessia5158 a răspuns:

Nu este cazul sa apelezi la niciun antibiotic (oricare ar fi!) intr-o asemenea situatie nedatorata vreunui agent infectios. Ce ai patit este o reactie viscerala de raspuns la acel "ceva " dezgustator.In functie de sensibilitatea fiecaruia, oricine poate avea o asemenea reactie mai mult sau mai putin manifesta... unii chiar lesina vazand sangele curgand dintr-o rana mai urata.
Numai bine!

| larapopa a răspuns:

Tu glumesti sau vorbesti serios? Sunt sigura ca aceasta intrebare ai pus-o in gluma, pentru ca stii si tu ca Ampicilina este un antibotic folosit, ca toate antibioticele, in cazul infectiilor. Fa-ti o limonada buna, acrisoara, de casa, cu lamai proaspete si putin zahar si bea-o, iti va trece greata si raul si ametelile.

| iriedaily a răspuns:

Ce treaba are greata cu ampicilina? => NU.

| manu_7954 a răspuns:

Antibiotic? de ce nu te duci direct la operatie?