| adelynaa a întrebat:

Am fost la ginecolog azi si mi-a facut ecograf si a zis ca am chist. un chist destul de mare 3/4 cm si mi-a dat trament cu karita ( ceva anticonceptional)
si mi-a zis cum sa le iau...
intrebarea mea eventual pentru cele care au trecut prin asa ceva... de la medicamente o sa am greturi si ameteli?
mi-a spus sa le iau 21 de zile in continuu in fiecare seara la aceeasi ora.
si oare dc urmez tratamentul acesta imi revin? adica scap de chist?

Răspuns Câştigător
| anca13 a răspuns:

Buna.Si eu am fost la ginecolog acum doua luni si mi-a gasit un chist pe ovarul stang, 2cm jumatate si mi-a prescris karissa.Eu am avut ceva dureri de cap si ameteli in primele 2-3 zile, asa a fost in cazul meu...acum fiecare organism reactioneaza diferit. Daca trece cu ele inca nu stiu sa zic, zilele astea merg la control sa vad. Sper sa aiba vreun efect happy Numai bine.
P.S ia pastilele happy

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Fetelor,ma ingroziti! Chiar ati avut asa de tinere,chisturi? Nu cumva(imi cer scuze), ati debutat in viata sexuala prea de tinere? Nu cumva aceasta e cauza aparitiei lor la varste asa de fragede? Sincer, sunt...

| fabiola a răspuns:

Parerea mea :mai consulta si un alt ginecolog, vezi si o alta parere.Am avut si eu unul de 7cm acum 18 ani.Mi s-a dat atunci medicamente iar efectele negative m-au speriat enorm.Nu le-am mai luat dar l-am tinut sub control. Dupa ceva ani mi s-a spus ca s-a resorbit. Poate am fost norocoasa! Oricum tine-l sub control, majoritatea femeilor au chisturi ovariene!

| katy a răspuns:

Depinde de metabolismul fiecareia.si sora mea avea chisturi dar nu a avut ameteli. depinde si anticonceptionalele cat sunt de puternice.incearca sa faci dupa cum ti-a spus medicul, sa nu uiti sa le iei cum trebuie ca nu e de joaca, cu chisturile se poate ajunge si la operatie si nu iti doresc asta

| Aηηy a răspuns:

Dupa ce iei tratamentul te simti foarte ametita si este bine sa stai in pat. Ai grija, sa il iei asa cum ti s-a recomandat ca sa nu ajunga chistul de 6 cm pentru ca atunci te opereaza.
Eu am fost operata acum 13 zile de chist ovarian gigant stang. Am taietura de la buric in jos, destul de mare si se vede foarte urat. Era cat o minge de fotbal, nu au mai vazut medicii asa ceva la 16 ani ai mei. Problema a fost ca s-a spart si am ajuns la timp la spital, bine ca nu a ajuns lichidul ala in sange.
Acum mai am cateva chistulete dar foarte mici la ovarul drept si iau tratament straight face ca sa dispara.
Da, daca urmezi tratamentul o sa scapi de chist:*

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Daca iei aces tratament probabil o sa se faca mai mic aces chist
eu din cate am auzit daca chistul este de 5 cm sau mai mare neaparat trebuie sa te operezi
dar daca este mai mic de 5 cm cred ca se rezolva prin medicamente raised eyebrows
eu asta stiu
papa

| anca13 a răspuns:

Gigiro eu zic sa iti vezi de temewinkingchisturile se fac de la raceli!

| 4ever_5725 a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie si l-am avut de 7 cm si am urmat tratamentul intr-adevar te simti ametita dureri de cap ingrozitoare dar asta nu inseamna ca si tu ai aceleasi sintome nu se stie incearca si eale.bafta

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Karissa se numesc.N-au niciun efect benefic.Doar daca vrei neaparat sa iei vreo 5-6 kg in greutate.In plus, deregleaza menstruatia.

| adelynaa explică:

@gigiro nu mi-am inceput viata sexuala
si am 18 ani

| Pelu_5683 a răspuns:

Ama vut si eu o prietena, avea un chist de 5-6 centimetri. ea a ajuns sa fie internata, si da de la acele medicamente vei avea ameteli, te vei simti slabita. ia tratamentu si va fi bine happy Insanatosire grabnica

| Dumnezeu_5734 a răspuns:

Sigur nu e cancer?