| ParradiSs a întrebat:

Salut, laptele de capra cat rezista crud? Specific ca laptele e luat de la bunicii mei care au capre, si as vrea sa beau cate o cana de lapte crud seara si dimineata ca mi s-a zis ca e mai sanatos decat fiert.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laptele crud se bea proaspat, iemdiat dupa muls (daca caprele sunt verificate periodic de veterinar pentru a nu avea infectii). daca este bagat imediat dupa muls in frigider si tinut permanent la temperatura constanta de 2-3 grade, poate fi consumat si dupa 6 ore. Apoi nu se mai recomanda consumul lui, fiind un factor de risc pentru enterocolita. Daca vrei sa bei seara si dimineata, trebuie sa o faci imediat dupa muls, fara sa il mai bagi in frigider, fiindca nu tine o zi intreaga.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"e loat"...asta in ce limba e? Pune mana pe carte si lasa laptele crud ca nu e bun!

| Florentina9210 a răspuns:

E sanatos pe naiba, crud. Laptele, intr-adevar contine o sursa de calciu dar este sanatos doar in momentul cand il fierbi.
Am auzit ca e bun laptele de capra si mai sanatos decat cel de vaca, mai multe nu pot sa iti spun, deoarece nu am baut in viata mea asa ceva.

| cocodutza a răspuns:

Cam doua zile tinut la frigider, apoi se acreste. Dar il poti consuma si ca lapte batut de capra.