| Andrei200300 a întrebat:

Salut,lucrez de vreo 4 luni,efort depun zi de zi,mai ales pe partea dreapta că mereu ridic mai mult pe partea dreapta că sunt dreptaci și de vreo luna de zile mă doare jos in partea dreaptă și mi se lasă durerea uneori așa în testiculul drept și uneori în picior,mai ales când fac efort,când stau acasă sau ceva nu mă doare,alte simptome nu am, urinez normal, oare ce ar putea fi? Sa fie de la prea mult efort o întindere ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi hernie inghinala, poate fi sciatica, poate fii dureri de coloana...
Mergi la medicul de familie si dupa un consult iti va spune exact ce anume ai.
Invata sa ridici greutatile cu ambele maini si sa le transporti numai un un carucior, ca sa nu-ti nenorocesti spatele.

| Freya1 a răspuns:

Presupun ca nu poți sa mergi la un consult?

As fi zis la început sa ai grija la apendice. Dupa m-am gândit la hernie.Si dacă nu sa ajuns poate încă asa departe, posibil sa nu ai nici mult asa ca mai bine mergi la medic.

| lpavel a răspuns:

Nu ai nici o intindere, problema e in alta parte, n-ar strica sa-ti faci niste analize medicale...

| sammie a răspuns:

Încearcă să stai mai mult acasă ca să te recuperezi puțin.
N-ar strica și o vizită la medic.winking

| GeorgeCazan a răspuns:

Dacă durerea se duce testicul, în picior și te doare burta (de genul înțepător) cel mai probabil e hernie. Dar trebuie consultat medicul. Oricum îl vei consulta. Având durere doar intr-o parte, poate ca la tine e intr-o faza mai puțin avansată.
Am avut și eu hernie si am lasat-o sa avanseze. Când ridicam ceva era groaznic. Mă dureau burta și testiculele. Am făcut operația. Nu e complicată, dar e dureroasă tare în ziua respectivă. După 9 zile îți scot atele. Am rămas cu o cicatrice frumoasă și 9 copci.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Un sfat ca să te asiguri ca e hernie.
Când aveam dureri, și uneori erau insuportabile, mă puneam pe spate și ridicam picioarele. Dacă eram acasă era mai ușor ca făceam lucrul ăsta în patul de acasă. Ideea e că dacă ai hernie si stai asa în poziția asta, durererile vor dispărea in cateva minute. Așa vei stii că ai hernie.