| Robeert98 a întrebat:

Salut Lumee! Azi dimineata m-am trezit cu niste dureri puternice in gat! Nu pot sa inghit nimic, nici sa vorbesc. Ce imi recomandati sa fac sa scap de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| littleblackgirl a răspuns:

Sunt mai multe variante: Tantum verde pastile sau spray sau Strepsils.
Sau daca vrei ceva natural, poti incerca sa storci o lamaie si sa bei zeama sau mananca portocale, ajuta. Deasemenea si mierea este foarte buna pentru durerile de gat, si este si gustoasa. Ceaiul cald este si el folositor, doar ca poate provoca insomnie sau din contra, somnolenta.

| Elena0210 a răspuns:

Buna. Strepsils e foarte bun, dar cam puternic si s-ar putea sa ai dureri de stomac dupa, eu asa patesc; tantum verde e foarte bun. Insanatosire grabnica!

| Voluntar a răspuns:

Incearca niste Strepsils, Tantum Verde, iar daca nu poti poti lua Albastru de Metilen.(Pui intr-o lingura niste zahar peste care pui vreo 3-2 picaturi de alabstru de metilen sh inghiti, dar ti cateva secunde in gura zaharul sh substanta aia)big grinlaughinglaughing
Insanatosire grabnica!big grin

| Funions a răspuns:

Incearca Strepsils....eu asta iau cand ma doare gatul si nu pot inghiti. E posibil sa fie de la amigdale, sa ai puroi sau sa fie umflatehappy
Insanatosire grabnica!

| love10andra a răspuns:

Pai... poti sa iei o lingurita, doua de miere, un Coldrex Junioi adica pentru copii sau pentru Adulti, niste Strepsils cu lamaie si miere. Poti bea un ceai cald cu lamaie.
Numai bine!

| alymitu a răspuns:

Poti sa incerci sa faci gargara cu sare sau sa bei o bautura din ou, lapte si miere.De fiecare data cand am laringita asta fac si imi trece repede. Sper sa te ajute!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim007X a răspuns:

Strepsil este chair bun. De asemenea, poti sa bei un ceai fierbinte cu lamaie si miere. Daca ai si alte simpotome de raceala, ia un Parasinus

| Botoaca_Flori_1976 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema.Ma ustura foarte tare in gat si nu puteam inghiti, iar cand cascam ma durea si mai tare.Iti recomand sa iei niste pastile care amelioreaza durerea de gat sau nist pliculete efervescente-exemplu-Coldrex sau Theraflu.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy