| sandmonkey a întrebat:

Salut, m-am ars acum o saptamana cu bricheta, adica am pus metalul ala care era incins, pe mana, timp de o secunda si mi-a ramas. M-am dat cu crema de galbenele 3 zile, am spalat cu apa rece si cred ca s-a mai dus din ea. O sa-mi treaca fara sa raman cu semn? Nu am dureri, basici sau chestii de genul, doar a ramas forma metalului pe mana, sa zic asalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil sa ramana o mica cicatrice sau posibil sa nu ramana.Cine stie
Eu zic ca nu o sa ramana ci in timp o sa se resoarba chestia aia si nu o sa o mai vezi, daca era vorba de cateva sute de grade cat are o tigara de ex (600?) cand arde da atunci ar fi ramas cicatrice, dar asa nu vad sa ramana pentru ca metalul ala nu era la aceeasi temperatura cu bricheta cand da foc.

| Werrich a răspuns:

Salut, eu m-am ars cu o tigaie acum 3 luni si mi-au ramas semne, ma gandeam sa-l acopar cu un tatuaj.

| SoHappy a răspuns:

Foloseste un cicattizant

| AndreeWz a răspuns:

Eu cand eram mai mic m-am ars cu un ibric de apa clocotita, era semn dar dupa o perioada mai lunga nu se mai vedea nimic, la tine cred ca trece repede