| Alexandruuu3 a întrebat:

Salut m-am decis sa-mi pun o bara in casa pentru a putea face tractiuni. Ce ziceti asta m-ar putea ajuta sa cresc in inaltime daca as face cam o ora jumatate in fiecare zi 30 min dim 30 la pranz si 30 seara. Dar ideea e ca atunci cand o sa-mi pun bara sa fac tractiuni sau sa stau atarna de ea.Care ar fi mai indicata sa mai cresc si eu in inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ailoviutu a răspuns:

Iti spun ce am facut eu sa cresc, am facut urmatorul exercitiu: sarituri cat poti de sus si cate poti sa faci, iti stabilesti un nr. si faci cate 4 serii, pentru randament mai mare le poti face si de 2-3 ori pe zi, eu am facut doar cate o data 4 serii a cate 100 de sarituri parca, si le faci acasa lejer, explicatia este urmatoarea : sporturile astea, volley, handball-ul, basketul, de aceea cresc jucatorii in inaltime, pentru ca implica sariturile in inaltime foarte mult si des, dar eu zic ca ex. ala pe care ti l-am recomandat are un randament mai crescut, la mine a mers, si daca esti slab si pana in 20 de ani fa si o cura cu oua de prepelita, o sa-ti accelereze cesterea, eu asa am facut, si a mers, multa bafta, daca ai intrebari, vorbim...

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Cunosc eu handbalisti care nu-s asa de inalti.Si stim cu totii ca nu toti sportivii au 2 m.Asta tine si de fizicul tau de ce ai mostenit genetic de la parinti...

| ailoviutu a răspuns:

E buna si bara dar nu pentru tractiuni, incerca sa stai atarnat un anumit timp, cat poti tu, pentru ca nu o sa poti prea mult, o sa vezi...

| Alexandruuu3 explică:

Ideea este ca eu am facut sala de forta vara asta cam 2 luni si nu prea am mai luat in inaltime de atunci.Deaia vreau sa gasesc un program de exerciti ca sa mai cresc in inaltime.Eu am 15 ani si 1, 70 m.Fie frica ca sala de forta sa nu-mi fi stopat cresterea, eu de obicei vara cresteam foarte mult cam 2-3 cm iar vara asta n-am crescut prea mult cam max un cm.

| Alexandruuu3 explică:

A si genetic nu cred cai o problema taicamiu are 1, 78 acum la batranete mia zic ca atunci cand era mai tanar avea 1, 80 iar maicamea are 1, 65.

| noooname a răspuns:

Sportul care te face sa mai iei in inaltine este ''basketul''.

La basket o sa te inalti cel mai mult.

Daca o sa faci treactiuni o sa se puna ceva muschi pe tine.

Succes!

| Gaby_8950 a răspuns:

O sa cresti maxim 1 cm.
maxim 12 ore trebuie sa faci
imi dai te rog fundita

| LaMijto a răspuns:

Poi nu cred ca te-ar ajuta asa mult, cum te-ar ajuta sa faci un sport gen : basket, handball sau oricare ti-ar placea, Sper ca ti-am fost de ajutor

| GABRIELABODALE a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.