| TeRogLasama a întrebat:

Salut, m-am trezit ametit rau si imi vine sa vomit. Am mancat aseara si de acolo imi vine sa vomit, ce sa fac? Am incercat sa vomit dar n-am ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa vomiti, bei repede 2-3 cani de cafea calda SARATA (fara zahar, preferabil turceasca).

Astazi bei doar ceai de musetel, iar seara mananci o felie de paine prajita.
De maine incepi cu alimente mai dietetice, apoi treptat (2-3 zile) revii la alimentele obisnuite.

Janina
| Janina a răspuns:

Incearca sa te hidratezi - dar evita cafeaua si lactatele.

Hidratarea continua timp de o ora reduce semnificativ greata (incearca sa bei apa, macar cate o gura la cateva min)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aseară, ai consumat (și) alcool?
Dacă nu, poate că ai mâncat alimente care se digeră greu, nu ai avut activitate fizică și te-ai culcat imediat după cină.
În locul tău, eu aș fi luat NoSpa. La farmacie dacă întrebi, îți vor recomanda și alte comprimate și imediat te vei simți mai bine. Caută o farmacie deschisă nonstop, sau una care are program și duminica. Sănătate!

| TeRogLasama explică (pentru floresdemayo):

Nu am mancat niste chiec care era de ceva timp dar nu stiu de ce inca era in camera mi-a trecut

| anonimg a răspuns:

1-2 picături de zeamă de lămâie ar face ca senzația de greață să dispară.
Trebuie să faci mai multă mișcare.

| minrest a răspuns:

Bei apa, volumul continutului stomacal creste, si ai ce vomita, impreuna cu apa vei vomita si ce e acum in stomac; apoi bei iar apa si vomiti iar.