| AndreiB1 a întrebat:

M-au apucat niste piscaturi in spatele piciorului drept, sus. Mentionez ca fac si sala de vreo doua saptamani. Aseara am simtit si o incomodare in zona inghinala-apendice. (nu durere, doar un deranj)
Dar ma sperie aceste piscaturi din spatele piciorului. Sunt oarecum periodice, in sensul ca, daca pun mana si apas tragand, e o usoara senzatie de piscatura. Sa fie hernie inghinala, de disc sau doar un muschi posibil intins?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Posibil să fie una dintre lucrurile amintite de tine.
Cel mai bine este să renunți la sală până vei primi sfatul unui medic.
In mod normal înainte de orice efort trebuie făcută încălzirea mușchilor si articulațiilor prin exerciții fizice. Deocamdată ramai la exercițiile fizice până te va consulta un medic.
Suprasolicitarea nu este bună nici când vrem să slăbim, nici când vrem să depunem masă musculară. In ambele cazuri este nevoie de efort constant, zilnic, ccu pauzele de rigoare; dar niciodată nu trebuie să fie efort suprasolicitat, pentru că ceva va ceda. Nu suntem de fier.
Eu sunt de acord mai mult cu mobilitatea, cu elasticitatea decât cu masa musculara.
Multă sănătate!