| Radandam a întrebat:

O durere de spate,sau mai bine zis o presiune,respiratie mai grea,si o senzatie de amorțire ușoară la mâna stângă, pot fi semne ca am probleme grave cu coloana? Hernie de disc. Astept raspunsuri.Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic, nu e ok cu amorteala aia si respiratia grea si din pacate nu inseamna ca e doar problema cu coloana.
Maica-mea avea asa de 5 zile + durere si surpriza cand a ajuns la urgente -> suferise al doilea infarct, a intrat direct pe Terapie Intensiva Coronarieni, dar ea are mai multe boli cronice, oricum are dureri nonstop.

| Radandam explică (pentru alina2k18):

Suferise al doilea infarct fara sa isi dea seama ca il facuse? a facut 2 infarcturi in 5 zile? sau doar pe al doilea la facut in cele 5 zile?

| alina2k18 a răspuns (pentru Radandam):

Primul infarct a fost acum ceva ani, tot asa fara simptome grave, cand s-a dus la doctor ''pai doamna ati facut infarct'' dupa aia a facut un AVC si a luat-o SMURDU ca paralizase pe o parte si acum cateva zile infarctu asta al doilea cum ar veni.
De aia iti recomandasem sa te controlezi cand e vorba de amorteli si respiratie grea chit ca esti tanar.

| Radandam explică (pentru alina2k18):

Pai si la ce medic sa ma duc? ce specialitate?

| alina2k18 a răspuns (pentru Radandam):

Medicul de familie dupa ce te consulta si asculta la inima si plamani si iti da el trimitere mai departe pentru investigatii [ analize, EKG, vreun RMN sau CT daca e cazul ].

| ancaval a răspuns:

Medicul are ultimul cuvânt. Mergi la consultație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un neurolog și vei afla sigur

| Dennis1993 a răspuns:

Bună seara! Cel mai sigur și concret răspuns îl vei obține în urma unui consult la un dr. Amorțeli le în general vin de la coloana.