| monmon a întrebat:

Acum o zi simteam o durere usoara de ochi, iar azi dimineata m-i s-a intamplat ceva ce nu am patit nici o data : am simtit niste piscaturi puternice pe undeva in spatele ochilor, ca si cum un muschi al ochiului ar vrea sa m-i se rupa... foarte rea durerea, iar de atunci ma dor ochii intr-una, Ati patit vreodata asa ceva? sau stiti pe cineva care a patit asa ceva? mentionez ca am miopie, si chiar luna trecuta am fost la control...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Se poate sa fie din cauza oboselii, ca iti suprasoliciti ochii. Ai grija de starea generala de sanatate: dieta, stresul, odihna, activitate fizica, iar pentru ochi ar fi bine sa faci un tratament intr-o statiune balneara. Eu stiu ca apa sulfuroasa de la Herculane este foarte buna pentru afectiuni ale ochilor. Vorbeste despre asta si cu medicul de familie, sa te indrume catre o statiune potrivita pentru afectiunea ta.

| Buggy a răspuns:

Mai du-te o data sau poate statul la televizor, compiuter sau cititul ti-au provocat asta fiindca ai miopie, dar nu cred.In orice caz du-te la control.Bafta!