| Hehehahah a întrebat:

Salut. Mă confrunt de vreo jumătate de an cu o problema. La început au fost doare niste mici bubițe. Acum este toată zona inghinală (in zona testiculelor) afectata. Pur și simplu am niste mâncărimi groaznice, sunt niste mici bubițe și au in jur asa umflături roșii. Am ca un fel de zona roșie cu bubițe in zona testiculelor. Ce ar putea fi? Cum le as putea trata? La început aveam doar pe partea stângă, iar acum am pe ambele părți. Fix pe îmbibarea dintre picior și zona intimă. Este și pielea uscata și oricât de mult m-aș scarpina tot nu încetează mâncărimea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la dermatolog
Eu cred ca este sifilis
Dar mai bine mergi la dermatolog

| Violleta2022 a răspuns:

Spalat cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi, dimineata la trezire si seara, inainte de culcare!
Chilotul se schimba imediat dupa ce te-ai spalat si sters cu un prosop curat, ca iritatia sa se usuce si sa treaca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă e vorba de o iritație, ar trebui să iei de la farmacie un săpun cu sulf, o sticlă cu ser fiziologic și un unguent numit NIDOFLOR (e recomandat si in cazuri de candidă, opreste mâncărimile).

Procedezi așa:
- speli zona cu săpun cu sulf
- clătești bine
- aplici ser fiziologic
- aplici unguentul in strat subtire de 2-3 ori pe zi
- porti lenjerie curată din bumbac 100%, nu sintetică

și nu mai atingi zona, decat atunci cand se reia procedura.
Dacă nu te vindeci in 3-4 zile, e necesar să mergi la medic. dar cred că îți va trece...

Dacă știi că au apărut in urma contactelor sexuale, atunci nu mă pricep... Va trebui să mergi la un dermatolog de urgență.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mergi la medic. Nu e posibil sa stai asa si sa crezi ca o sa treaca de la sine.

| seth2016 a răspuns:

Un dermatolog iti poate da un tratament.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Sună a râie. Nu spun că asta e, dar din descrierea ta primul lucru la care m-am gândit a fost râia. Poate fi o iritație, o alergie, sau ceva ce ai luat de pe la vreo bagaboantă.
Du-te la doctor cât mai repede.

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Iar sperii copii. happy

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru trophin):

Să se-nvețe minte!

| trophin a răspuns:

Nu te mai scarpina. Spala. E vara numai purta boxeri

| trophin a răspuns:

E o iritație, de la ceea ce porți, se spala. ATAT

| trophin a răspuns:

Tot pop culture zice mergi la medic ca să îți zică toate prostiile, doar sa fie și doctorul plătit.