| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
ma doare rau o masea si cand mi-a scoate ma doare de 10x mai raucryingdar ce sa fac sa ma duc la dentist si sa ma doara pentru ultima data? sau sa astept pana o sa ma doara rau de tot si o sa vreau sa merg? ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi acum le stomatolog, o radiografie dentară îţi este de mare ajutor şi instituirea unui tratament cu antibiotic, extracţie, etc.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Pentru a primi mai multe raspunsuri inscrie-te pe TPU. Nu inteleg de ce nu o faci.

| anad a răspuns:

Cand ti-o scoate nu te doare deloc fiindca iti amorteste locul. Du-te si scapa cat mai repede de ea si de durere!

| Unique_8782 a răspuns:

Du-te la dentist ACUM! cu cat te duci mai tarziu cu atat va fi mai rau si mai dureros sad crede`ma stiu din experienta... straight face

| Unique_8782 a răspuns:

Cu am uitathee hee nu te doare chiar asa tare cand ti`o scoate pentru ca o sa iti faca un anestezic! deci du-te la dentist cat mai repede kiss

| AlinaOneDirection a răspuns:

Buna. poate nu ma crezi dar am 10 ani si mi-a scos deja nervul la o masea noua care a iesit cariuata. e un dentist foarte bun si imi place sa merg la el cu toate ca imi e frica. mie mi-a scos toti dinti din gura in afara de vreo 4.si nu imi e frica pentru ca stiu ca imi face injectie.am 3 masele noi cariate si nu ma bucur. daca vrei rogal sa iti dea cu gel sau direct injectie ca nu doare.crede-ma.mie mi-a scos 2 odata si nu am patit nimic. tuturor le e frica. poti invinge frica doar daca sti cum. mie tot timpul cand merg imi tremura picioarele.peste 2 saptamana trebuie sa merg iar.si nu imi place dar pana la urma n-am ce face.crede in tine si vei reusi!
Eu am avut toti dinti de lapte din gura cariati in afara de unul care acum e si el cariat.

du-te la dentist nu astepta ca apoi ai probleme de 20x de ori mai mari. ascultama ca nu te mint si eu am trecut prin din astea