| zone3 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor impotriva durerii de masea! Ultima masea de sus ma doare ingrozito in ultimul timp, dar ieri a exagerat. Trebuie sa merg la dentist ca sa imi puna plomba dar pana sa ajung cred ca innebunesc, si mai repede ajung la spital. Am luat un algocalmin de dimineata, la prima durere, dupa care peste vreo 2 ore a inceput din nou sa ma doara foarte tare, am suportat pana la un anumit punct dar am cedat si am luat inca unul. Efect 0. Am luat si no-spa si Codamin toata ziua incontinu. Nu stiu ce sa mai fac ma doare foarte tare, e insuportabil. Ce as putea pune pe ea? Spirt? Gheata!? straight face Ce?! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

No spa e pentru crampe abdominale,, nu stiu de ce iei medicamente dupa urechi, nici nu scapi de durere si iti intoxici ficatul.
Ia un antiflamator de tipul ibuprofen, sau nurofen sau ketonal. Poti incerca si sa iei o gura de alcool de exemplu vodka sa tii cateva secunde in gura in locul dureros si dupa ce a amortit sa scuipi. poti sa iei o pastila la minim 4 ore.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Şi, mergi cât mai curând la stomatolog!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai tras curent.
Nu merge sa iei atatea calmante, iti vei face stomacul ZOB si nu cred ca iti doresti asta!
Mergi la dentist cat mai repede!
Da, poti pune un cubulet de gheata acolo, mai amorteste, incearca.
Te pup!

| Osirius a răspuns:

Ibuprofen 300? Nurofen?
Orice ai lua nu va tine mult asa ca du-te imediat la dentist ca mai mult dai pe pastile si mai rau o sa te doara.

| zone3 explică (pentru Osirius):

Azi o sa merg dar pana la ora 15 mai este mult. Nu pot sa inchid un ochi. La farmacie numai merg la ora asta, ma gandeam ca poate pot pune altceva pe ea.

| Osirius a răspuns (pentru zone3):

Pana maine nu poti decat sa pui o cumpresa cu apa rece sau chiar si gheata.

| PerianuPaula99 a răspuns:

Nurofen.