| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut ma numesc Madalin si am 15 ani am o problema, statand la calculator mi-a dat inima niste palpitatii, si in momentul acela m-am speriat si mi-era rau. cand mi-am luat tensiuneacu un aparat electric o aveam 170/87 vazand asta m-am speriat si mai rau in momentele acelea parca tremuram. am baut o cana cu apa cu zahar. si la aproximativ o ora mi-am luat tensiunea si o aveam 133/65. va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spunteti ce am. metionez ca am facut analizele de trei ori si prima data mi-a iesit lipsa de calciu. cele doua analize le-am facut in Anglia cu un ekg. dar vazand ca tot asa imi este m-am dus in Romania si am facut un set de analize si doua cardiograme. una la cardiolog si una la medicul de familie. Toate trei mi-au iesit foarte bune, si cea din Anglia si cele din Romania.
dau funda ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Probabil,inima nu poate impinge sangele in sus si in jos mai usor si de aici apar acele palpitatii. Poate fi si o tensiune marita.
Palpitatiile pot aparea si pe fond nervos,din cauza stersului,a regimului nesanatos de viata,a suprasolicitarii fizice si intelectual,a oboselii,a sedentarismului. Daca ti-ai facut analize,teste, controale si ti-au iesit bune, incearca sa eviti stresul, sa mananci mai sanatos, sa faci miscare.Lipsa calciului, trebuie tratata, deoarece poate da palpitatii, tremur.Ca sa-l asimilezi mai bine, ar trebui sa iei in acelasi timp cu vitamina D.(Vara exista soarele si te ajuta la asimilarea lui.)De asemenea vezi cum stai cu fierul, magneziul si potasiul.De asemenea, hidrateaza-te cat mai bine.

| vangaelis a răspuns:

Nu ai probleme cardiace, problema este hipocalcemia care ti-a fost confirmata. Trebuie sa-ti faci ionograma din nou si revizuit tratamentul.

| daddy44 a răspuns:

Palpitatiile se poate sa le fii avut din cauza lipsei de calciu, ceva anemie sau lipsa de magneziu...si probabil te-ai speriat, fapt care a facut ca tensiunea sa creasca. Aparatele astea electrice nu spun intodenauna corect... poate tineai si mana in josvca si mie mi s-a intamplat, iti da tensiunea mare daca o tii in jostongue