| narcizuu a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva? Am tulburare obsesiva compulsiva si nu stiu cum sa scap de ea.Va rog ajutati-ma ca nu mai suport ma termina psihic! crying((((((((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este ceva bine, de exemplu poti deveni obsedat de ceva care sa te ajuta, daca devi obsedat de programare pc o sa fii printre cei mai buni

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Suferinzii de boli psihice precum TOC sunt foarte ineficienti, in orice fac. TOC nu consta in obsesia pentru un domeniu de activitate, cum pari tu sa crezi.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Dar in ce consta?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Cauta un material stiintific, se gaseste pe net; eu am inteles in mare parte, din lucrari de psihiatrie, dar nu pot sa si explic: 1. Nu este simplu. 2. Explicatia cea mai simpla ocupa 220 de pagini, Tulburarea Obsesiv-Compulsiva de Mircea Lazarescu si Lucian Ile, asa ca este vorba de un volum mare de informatie. 3. Sa sa intelegi ceva, ai nevoie si de alte cunostinte de psihiatrie. In mare, persoana sufera de obsesii aberante si compulsii (comportamente obligatorii, cumva) pe care nu le poate controla, si care ajung sa ii consume timpul si energia.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Azi o sa caut mann, mai stii cand mi ai dat cursurile alea academice

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, stiu. Bune, este?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Gibt mir einmal

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la un psihiatru.

| minrest a răspuns:

Crezi ca stim noi ceva in plus fata de psihiatru? Urmeaza tratamentul dat de psihiatru, psihoterapie, tratament medicamentos, orice recomandare; asta este singura ta sansa de imbunatatire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terapie cognitiv comportamentala

| Ralucaacular2019 a răspuns:

Cum esti in prezent?