| madyalyna a întrebat:

De ceva zile am o batatura mare pe calcai la piciorul drept, batatura are si lichid si ma doare destul de tare atunci cand merg. Ce sa fac ca sa scap de ea.Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa ii fac!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Aceea nu-i batatura(clavus)! --- bataturile sunt ingrosari ale pielii mai bine delimitate, cu margini clare, cu dop de keratina in mijloc.
La tine este o bula traumatica ( basica cu lichid) care apare in general din cauza frecarii in cazul, spre exemplu, a purtarii de incaltaminte noua. Acestea se pot intepa cu un ac de seringa steril scurgandu-se lichidul. Apoi se aplica un unguent (Beneocin ) si se mentine pansat pana la vindecare. Numai bine!

| MenInShadow a răspuns:

Daca are lichid in ea, e infectie, si daca te doare cand mergi, doar o spargi. apic pielea cu o unghera si tragi. dupa cureti toata pielea aia alba ca sa nu te deranjeze.
O sa te usture putin, cam 1 zi, dar asa scapi cel mai repedewinking

| BBEgirl a răspuns:

Pai o poti sparge, dar te va durea, apoi dai cu crema de galbenele(vindeca cat ai zice peste) si aplici un pansament.Succes