| ionutandrei82 a întrebat:

Salut, mama mea a facut covid in decembrie si are programat vaccinul cu Pfizer in 2 zile. Si-a facut si analize de anticorpi acum 1 saptamana si i-a iesit ca are 26(ca idee scrie daca e peste 10 inseamna ca sunt prezenti in organism anticorpi pentru covid). Acum e nehotarata daca sa-l faca sau sa-l mai amane de teama sa nu aiba o reactie adversa grava din cauza ca a facut covid. Daca aveti cunostinte care au facut covid si dupa s-au vaccinat imi puteti spune daca au avut sau nu reactii adverse grave

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mama a avut covid luna trecuta și acum s-a programat pentru vaccin. Un medic, o cunoștință de fam. cu noi, i-a spus ca 30 zile trebuie sa treacă de la infecție apoi poți face și vaccin. Nu știu ce sa zic. După ce am trecut prin virus cred ma voi vaccina și eu.

| mihai69 a răspuns:

Nu ar trebui să aibă reacții negative.
Se poate vaccina și la 14 zile după vindecare. 30 de zile e o recomandare standard, nu exclusivă.

| Zuzu1991 a răspuns:

De Pfizer nu am auzit nimic rau
iar reactiile adverse sunt in general relativ la faptul ca organismul primeste brusc o lovitura virala, chiar daca e vaccin si nu are cum sa te infecteze, ori nu e cazul dupa ce deja ai avut covid