| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca nu te ai mai vaccinat de cand erai foarte mic, exista risc mai mare de reactii adverse la vaccinul anti Covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba vaccinurile copilariei cu vaccinul anti-covid.
Fiecare vaccin te protejeaza de altceva si nu pot avea reactii adverse, din cauza altor vaccine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reactiile adverse sunt raspunsul corpului tau in a produce anticorpii. Nu au legatura cu restul vaccinurilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. vaccinările de copil nu au nici o legătură cu acest vaccin.

| Holiday a răspuns:

Dupa mai mult de 5 miliarde de doze de vaccin, se stiu exact eventualele reactii adverse. Cele intr-adevar severe sunt in numar insignifiant. Raportat la riscul de a deceda, sau de a avea sechele, din cauza infectarii cu Covid19 fara a avea protectia data de vaccinare, trebuie sa fii pur si simplu cretin sa-ti mai pui problema daca merita, sau nu, sa te vaccinezi. Adevarul e ca o data in plus, s-a dovedit ca Balcanii colcaie de prostie, analfabetism functional si lipsa de educatie.

| Lukasssz a răspuns:

Nu are treaba

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Absolut nu! Reactii adverse grave la vaccinul anti-Covid-19 sunt extrem de rare.
Cele mai frecvente evecte adverse sunt durerea bratului vaccinat, frisoane, dureri de cap. Eu ultimul vaccin (inainte de anti-Covid-19) l-am facut in clasa a 8-a si n-am avut niciun efect. (Vaccinat cu pfizer daca esti curios)

| Mavni a răspuns:

Nu!
Sunt vaccinuri diferite. Nu au legatura.