| BezeaToxica a întrebat:

Mama mea a racit si in afara de o tuse urata nu are nimic. Toata treaba e ca tusea asta nu o lasa sa doarma noaptea...
Zice ca atunci cand tuseste nu poate sa respire si o doare undeva in spate.
Ar avea cineva vreo idee despre ce ar putea fi? Cu ce antibiotice i-ar trece? Vreau si eu alt raspuns in afara de Consultatie la medic pentru ca vreau sa vad daca poate trece peste asta fara consultatie. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai indicat ar fi sa isi faca o raza pulmonara, nu e de joaca cu plamanii.
Doar in urma unui consul/raza pulmonara, se poate da un tratament corespunzator.
O zi bunahappy

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Daca atunci cand tuseste o doare in spate ( mai exact in zona plamanilor) este posibil sa fi facut pneumonie( aprindere de plamani). Recomandat ar fi sa mearga la un medic pentru consult de specialitate si tratament. Apropo nu iti recomand sa iei medicamente pentru tuse indicate de altii deoarece fiecare medicament pentru tuse trebuie administrat numai intr-o anumita situatie de tuse( exista 2 tipuri de tuse : cu expectoratie si tuse fara expectoratie si in functie de tipul tusei se indica ce medicament trebuie sa ia pentru calmarea tusei). Asadar mergi cu mama ta la medic cat mai repede! Multa sanatate mamei tale!

| alex1854 a răspuns:

Sa ia ghimbir cu miere adica rade ghimbiru si adauga miere e putin iute la gust dar e ff bun am luat si eu si mi-a trecut!

| mnmn21 a răspuns:

Este o bronsita si ii poti kumpara din farmacie bronghexin. Sai dai sa minince mai multa miere cu ridiche neagra

| IoNy_MaDa_1992 a răspuns:

Si tata a facut la fel. Te poti duce la farmacie sa iei "Tusocalm" pe tata l-a ajutat si a luat doar cateva zile, sa zicem o saptamana
Costa cam 17-18 lei
Daca nu poti intreba farmacistawinking