| Tudor_Rata_2003 a întrebat:

Mama mea are niste ameteli si nu se poate ridica in picioare. Stiti ce ar putea avea. Cand au inceput durerile statea in picioare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Tulburarile de echilibru pot avea mai multe cauze: incepand cu afectiuni auriculare (ale urechilor) si terminand cu diferite afectiuni ce tin de neurologie (afectiuni ale encefalului) sau de cardiologie (modificari ale tensiunii arteriale -hiperteniune arteriala sau din contra hipotensiune arteriala). Exista anumite "teste" care se pot face pentru a determina cauza exacta a acestor ameteli. Iti recomand sa soliciti o ambulanta daca vezi ca starea de sanatate a mamei tale nu se imbunatateste sau sa o duci la UPU.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil are migrena, sau vertigo, ori tensiunea arteriala scazuta, ori f ridicata.
Duceti-o la medic!

| Donsavas a răspuns:

Cand poate, mergeti la medicul de familie! Daca nu reuseste si se simte rau in continuare, nu mai e cazul sa asteptati! Vine salvarea acasa la nevoie si daca e cazul, consultatia se desfasoara la spital.

| AliGab a răspuns:

Dureri in ce parte a corpului? Ametelile si neputinta de a se ridica in picioare pot fi de la vertij. Cheama degraba un adult sau ambulanta

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Sa sune la ambulanta daca nu se poate ridica in picioare