| 22anirolF a întrebat:

De ieri de la ora 14 mama mea a inceput brusc sa aiba ameteli si mai ales cand se ridica in picioare, spunea ca se invarte camera. Starile astea erau insotite de greata si in seara asta a si varsat. Voi ati mai avut asa stari? Cu ce sunt asociate? Refuza sa mearga la spital si incerc sa ma gandesc eu... Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca este vorba de un virus in atmosfera! Am patit si eu si doi vecini ai mei. Am varsat dupa care ne-a apucat diareea. Ar fi bine sa mearga, totusi, la medic. Nu putem sti ce are si poate fi ceva mai grav.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tensiune scazută, ce varsta are mama ta?

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil a facut o criza de VERTIGO!
Da, le-am facut de nenumarate ori in trecut, fiind generate de un virus care se localizeaza in urechea mediana si o inflameaza, dand imbalans corpului.
Sa mearag la medic si sa-i dea ceva medicatie sa o ajute sa se linisteasca, fiindca ametelile ii dau aceste stari de voma. Sanatate maxima!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă refuză să viziteze un medic, atunci citeste si tu, dar arată-i si ei, ce scrie aici:
https://doc.ro/sanatate/ameteala-si-varsaturile-cand-apar-impreuna

| Irinelp a răspuns:

Poate este însărcinată, sau poate nu are suficient fer în organism căci lipsa sau insuficiența acestuia poate cauza, obosire rapidă, amețeli, cel mai bine ar fi să meargă la doctor pentru a face analize și a vedea cauzele exacte, nici medici nu pot decide cauza exactă fără consultații.

| InOrOut a răspuns:

O fi de la covidel