| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea ma tot obliga sa mananc si astazi am mâncat niste biscuti simplii un baton din ăla fitness și niște orez. E prea mult pentru mine și nici nu mă lasă să fac sport. Astazi mai vrea sa imi dea de mancare. Credeti-ma nu sunt slaba dar ea mă pune sa mananc incontinuu, dacă zic ca nu vreau frumos ea incepe sa strige și sa îmi spună ca ma duce la spital dar nu pot sa mănânc tot ce îmi da. Acum am mâncat prea mult și nici de sport nu prea mă lasa sa fac. Ce doamne sa fac sa nu mai mananc așa de mult pe zi. Astazi am de gând sa nu mai mananc nimic pentru ca orezul și dulciurile alea mi-au fost prea destul. Nu mă criticati va rog da e foarte greu. Stiu ca nu e bine sa mă infometez și nici măcar nu fac ăsta deloc, mananc când mi-e foame și atât

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Manaca in loc de biscuiti si batoane chimice, lapte, fructe si legume. Eventual gateste tu, pentru toata familia, mancaruri sanatoase cu multe legume, asa va fi bine pentru toata lumea

| Freya1 a răspuns:

Ce ai mancat tu nu e mancare.Trebuie sa te alimentezi nu ai ce sa faci.Combina utilul cu placutul mananca ce iti da ea si fa sport ca doar nu te urmareste si vei fi si satul si sanatos

| Donsavas a răspuns:

Înlocuiește mâncarea de la restaurant/fast food/supermarket cu mâncarea gătită sau cu leguminoase din piață, acum cât mai sunt. Mănâncă sănătos și fa sport acasă, așa, nu trebuie sa I mai ceri mamei bani pentru abonamentul la sala de fitness. Nu mai consuma biscuiți sau alte dulciuri, așa cum ti am spus, nu sunt sănătoase și ele chiar îngrașă, deși pe ambalaj scrie ca nu sau ca ar ajuta la slăbire. Sunt doar minciuni. Acasă, sau afară poți alerga sau face diverse exercitii îndrumat de un antrenor de pe Youtube. De mâncat, mananca doar la mesele principale și evita sa mai mănânci intre mese.

| Zaygon a răspuns:

Du-te si consulata un nutritionist si dupa o sa iti zica el daca e totul in regula si dupa poti sa te duci la maica-ta si sa ii areti ca e bine.

Vezi sa nu dai in anorexie de la paranoia asta.

| Anngela a răspuns:

VB si zii sa te lase sa faci sport daca vrea sa mananci ce iti da ea.